18.10.2021 Bežná slovenská domácnosť minie mesačne na nákup potravín približne 20 % zo svojich výdavkov. Slovensko za európskym priemerom zaostáva, nakoľko priemerné náklady na potraviny a nealkoholické nápoje európskych domácností tvoria len 13 % z celkových nákladov.
Ceny sa približujú priemeru v EÚ
Ceny potravín a nealkoholických nápojov sú na Slovensku jedenáste najnižšie v rámci EÚ. K priemerným cenám potravín v únii sa tak z roka na rok SR približuje, nakoľko vlani boli potraviny a nealkoholické nápoje na Slovensku lacnejšie ako v EÚ už iba o 3,2 %.
Vyplýva to z analýzy WOOD & Company, ktorá vychádzala z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR, Eurostatu a prepočtov WOOD & Company.
Lacnejšie nákupy u susedov
Aj u slovenských susedov z Visegrádskej skupiny (V4), teda v Maďarsku, Českej republike či Poľsku, nakúpia zákazníci potraviny v priemere lacnejšie ako v SR. Potraviny na Slovensku v tomto roku prudko dražejú. Zatiaľ čo počas prvých piatich mesiacov roka 2021 boli na Slovensku ceny potravín a nealkoholických nápojov medziročne nižšie o – 0,8 %, v júni sa situácia otočila a potraviny začali byť oproti vlaňajšiemu roku drahšie.
„V auguste sme si za potraviny a nealkoholické nápoje priplácali dokonca až 3,6 %. Zdražovanie potravín bude na Slovensku pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Odhadujeme, že na prelome rokov 2021 a 2022 si slovenské domácnosti za potraviny priplatia o 5 % viac,” ozrejmila analytička WOOD & Company Eva Sadovská.