„Potrebujeme kvalitnejší a objektívnejší spôsob akreditácie. Dnes v akreditačnej komisii sedia ľudia priamo prepojení na vysoké školy, a preto sa udeľuje akreditácia aj tým školám, ktoré by ju dostať nemali,“ hovorí Gröhling a pokračoval: „Pri financovaní, ale aj akreditácii škôl by sme mali zohľadňovať reálne faktory z praxe: napríklad úroveň výučby či uplatnenie absolventov daných odborov. Všetci vieme, že niektoré vysoké školy poskytujú odbory bez perspektívy. Financované sú však v niektorých prípadoch rovnako ako školy s úspešnými absolventmi.“
B. Gröhling tiež upozorňuje, že podobné odporúčania poskytuje aj INEKO. „Inštitút upozornil, že potrebujeme zmeniť systém financovania vysokých škôl, ktorý je príliš zameraný na kvantitu študentov a nie na kvalitu štúdia na školách, ktoré vychovajú absolventov s lepšími výsledkami.“
O zatvorení minimálne tretiny vysokých škôl nedávno hovoril prezident SR Andrej Kiska.
„Ak máme znížiť počet vysokých škôl, musíme jasne rozlíšiť medzi kvalitnými a nekvalitnými. Kvalitu treba vedieť monitorovať, odmeniť a motivovať,“ tvrdí tímlíder SaS pre školstvo Branislav Gröhling.
„INEKO tiež upozorňuje, že v krajinách OECD je najbežnejší bakalársky titul, s ktorým mladí ľudia skončia školu a zamestnajú sa. Slovensko je výnimočné tým, že drvivá väčšina absolventov končí s magisterským či inžinierskym titulom. Tento problém časom vyrieši len trh práce, pokiaľ ho štát nebude deformovať nesprávnymi finančnými motiváciami,“ uzavrel poslanec NR SR B. Gröhling.