Všetci traja sa zhodli, že eurofondy treba vynakladať účelne a efektívne a nemôžu vznikať pochybnosti o transparentnosti procesu ich čerpania. Zároveň však treba proces čerpania zjednodušiť. Dnes totiž verejné obstarávanie na Slovensku trvá aj 600 dní.
Robert Fico vyhlásil, že v oblasti verejného obstarávania pôjde Úrad vlády SR príkladom ostatným orgánom štátnej správy a bude sa uchádzať o medzinárodne uznávaný certifikát ISO 37001. Na jeho získanie musí úrad spĺňať všetky náročné kritériá manažérstva v oblasti boja proti korupcii. „Urobíme všetko pre to, aby tento certifikát kvality mohol mať ÚV SR ako prvý úrad na Slovensku do konca tohto roka,“ spresnil premiér.
„Ohlásili sme prvý zoznam opatrení, ktoré sa aplikujú pri čerpaní eurofondov,“ pokračoval predseda vlády SR Robert Fico. Ide o 38 konkrétnych opatrení s konkrétnymi termínmi plnenia. Premiér požiadal podpredsedu vlády Petra Pellegriniho, aby osobne navštívil všetky rezorty, ktorých sa opatrenia týkajú a urobil čo najpresnejšie vyhodnotenie aktuálneho stavu aj s návrhmi, ako zjednodušiť procesy čerpania fondov EÚ. „Očakávam, že príde s návrhmi, ktoré na jednej strane budú rešpektovať európske pravidlá hry, ale na druhej strane trochu uvoľnia ruky ľuďom, ktorí tieto peniaze organizujú a dávajú do pohybu,“ povedal Robert Fico.
Ako ďalej premiér informoval, jednotlivé rezorty musia urobiť tzv. analýzu rizík, ktorá určí postavenie konkrétneho úradníka v konkrétnom procese a či úradník môže, alebo nemôže byť objektom záujmu korupcie. Tam, kde má úradník silné postavenie, musí byť zvýšená kontrola jeho výkonu a zároveň aj jeho právna zodpovednosť. A naopak, tam, kde úradník nemá možnosť verejné obstarávanie ovplyvniť, treba znižovať administratívne zaťaženie.
Ďalším z opatrení v boji proti korupcii je zákon o ochrane oznamovateľov korupcie. Podľa slov predsedu vlády SR Roberta Fica by mal zákon nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2019, zároveň by mal vzniknúť samostatný úrad na ochranu oznamovateľov korupcie.
Viac TU.