Je dôležité, aby verejnosť pochopila, že Istanbulský dohovor sa len tvári ako právna ochrana žien. Podsúvať spolu s touto témou skryto rodovú ideológiu je neprípustné. V skutočnosti jeho textácia popiera Ústavu SR a vôbec nerieši ochranu žien pred týraním a zneužívaním. „Vyhlasujem nulovú toleranciu týraniu žien. Aj preto SNS bude súčinná pri tvorbe novej, prísnejšej legislatívy, ktorá ochráni ženy pred násilím,“ povedal predseda SNS Andrej Danko.
Zároveň opätovne vyzdvihol stanovisko koaličného partnera, ktorý sa priklonil na stranu SNS a tiež odmietol ratifikáciu Istanbulského dohovoru. SNS od začiatku hovorila, že tento dokument, je absolútne v rozpore s Ústavou SR a to najmä v bode, ktorý definuje manželstvo. „Ústava SR jasne hovorí, že manželstvo je zväzkom muža a ženy. Práve Istanbulský dohovor v tomto bode popiera Ústavu SR a tomu musíme spoločne zabrániť,“ vysvetľuje odmietavý postoj SNS jej predseda, Andrej Danko.
Cieľom Istanbulského dohovoru je odstraňovať tradície založené na stereotypných rolách mužov a žien. Stereotyp však nemusí byť vždy niečo zlé. Naše slovenské ľudové tradície, veľkonočné zvyky, či ľudové tance, sú založené na stereotypných rolách mužov a žien a len spolu tvoria naše národné bohatstvo a národnú identitu. “Rozhodovanie o tom, ktoré stereotypy sú negatívne, musí ostať u nás na Slovensku,” vyhlásil Andrej Danko.
Slovenská národná strana bude o tejto téme ešte rokovať s koaličnými partnermi. SNS chce, aby Slovenská republika vzala podpis späť na tomto dokumente, ktorý pod dobrou myšlienkou ochrany žien, skryto dostáva do zákonov štátu napríklad aj možnosť homosexuálnym párom adoptovať si deti.
V Bratislave, dňa 25. 2. 2018