75 percent gymnazistov odíde študovať do zahraničia. Z tých, čo odišli študovať v minulých rokoch, sa skoro nikto na Slovensko nevrátil. Taká je štatistika z gymnázia v Senici, ktoré som dnes navštívil. Ale úplne to isté počúvam z gymnázií po celom Slovensku, ktoré pravidelne navštevujem počas svojich pracovných ciest v regiónoch.
Považujem to za obrovský problém pre našu krajinu. Najšikovnejší ľudia – a sú ich tisíce – každý rok odchádzajú študovať a pracovať preč a minimum z nich sa vráti.
Aktuálne študuje v Česku 22-tisíc Slovákov.
Keď som sa pýtal učiteľov na gymnáziu, prečo nechcú ich študenti zostať na našich vysokých školách, hovoria, že študenti majú z našich univerzít zlý pocit. Často vraj chodia na dni otvorených dverí, ale ocitnú sa v ošarpaných budovách fakulty, vidia katastrofálne internáty. Naopak české školy pôsobia na nich výrazne lepšie. Kvalita bývania je o tri triedy lepšia ako na Slovensku, učebne sú lepšie vybavené. Ak si majú vybrať rebríčkovo lepšie postavenú slovenskú univerzitu alebo o niečo horšie umiestnenú českú, vyberú si českú. Kvalita života počas štúdia zohráva u študentov výraznú úlohu. České univerzity si robia silný marketing priamo na Slovensku, pozývajú našich študentov pozrieť sa k nim. Ak ich tam raz dostanú, už ich nepustia.
Bol by som veľmi rád, ak by nová vláda považovala školstvo za svoju prioritu. Aby únik mladých mozgov začala systémovo riešiť. Aby Slovensko každoročne neprichádzalo o tých najlepších z najlepších.