„V priebehu výstavby došlo k mnohým nedostatkom, ktoré sa postupne odstraňovali. Pýtali sme sa aj na to, akým spôsobom sa odstraňujú. Za seba som nadobudla pocit, že kontrola je mnohonásobná a dostatočná, konečné slovo bude mať Úrad jadrového dozoru. Oni sú autoritou, na ktorej pleciach je finálne stanovisko,“ uviedla po návšteve predsedníčka výboru a podpredsedníčka strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Kiššová.
„Žiadne trhliny v chladiacej veži ani káble trčiace zo zeme sme nevideli, avšak to som ani neočakával. Ako sa hovorí, diabol sa skrýva v detailoch. V hospodárskom výbore nemáme žiadneho jadrového inžiniera, a preto musíme iba dôverovať nezávislému jadrovému dozoru,“ konštatoval na margo bezpečnosti člen výboru a tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek.
Okrem bezpečnosti je otázny aj harmonogram dostavby tretieho a štvrtého bloku „Počas exkurzie som požiadal generálneho riaditeľa Slovenských elektrární Branislava Strýčka, aby pravidelne pred a po každom míľniku, ale aj v prípade akýchkoľvek problémov informoval hospodársky výbor,“ uviedol poslanec K. Galek.
Dodržanie termínu uvedenia elektrárne do komerčnej prevádzky je dôležité aj kvôli jej financovaniu. Všetok hnuteľný aj nehnuteľný majetok SE je založený, pričom SR ako tretinový vlastník je zodpovedná za priamo úmernú časť. „Je nevyhnutné, aby sa elektráreň za podmienky dodržania všetkých bezpečnostných predpisov uviedla do prevádzky včas, aby sa Slováci nemuseli na túto čiernu dieru v slovenskej ekonomike skladať už ani jedným centom navyše,“ doplnil Karol Galek.
Dostavba Mochoviec bude čoraz dôležitejšou celospoločenskou témou. Cieľom návštevy bolo oboznámiť poslancov so stavbou priamo na mieste. Účelom nebolo vyvodiť žiadne závery, odobriť postup prác alebo posúdiť stav bezpečnosti. „O výstavbe Mochoviec budeme na hospodárskom výbore v budúcnosti ešte určite diskutovať,“ avizovala poslankyňa J. Kiššová.
Predseda SaS Richard Sulík k téme Mochoviec doplnil: „Dlhy, ktoré vznikli pre dostavbu Mochoviec, má na svedomí Robert Fico – ten Slovenské elektrárne pred desiatimi rokmi do dostavby pod hrozbou zoštátnenia dotlačil. Rovnako nesie zodpovednosť za akékoľvek chyby, ktoré v súvislosti s dostavbou môžu vzniknúť. Úrad pre jadrový dozor dnes nemá inú možnosť, ako na základe tohto násilného rozhodnutia zabezpečiť, aby boli Mochovce čo najbezpečnejšie.