Podľa štatistických údajov je uviaznutých v modernom otroctve približne 21 mil. ľudí na celom svete. Rozličné formy novovekého otroctva vytvárajú prekvitajúci medzinárodný obchod v hodnote miliárd dolárov na úkor miliónov obetí, vrátane detí. Obzvlášť, ženy a dievčatá sú najzraniteľnejšiu skupinu, pričom tvoria až 80 % obetí. V decembri 2016 prijala Bezpečnostná rada OSN rezolúciu č. 2331, v ktorej označila obchod s ľuďmi za hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť.
Na tejto otvorenej debate sa zúčastnil generálny tajomník OSN António Guterres, zástupcovia z OBSE, Interpolu, Medzinárodnej organizácie práce spolu so 75 členskými krajinami (vrátanie Slovenska). Krajiny sa na tomto zasadnutí zhodli v koordinovanom prístupe v boji proti terorizmu. Diskutovalo sa aj o prevencii, prísnejších trestoch za zločiny obchodovania s ľuďmi a súčasnej migračnej kríze, ktorá vytvára priestor na obchodovanie s ľuďmi. Krajiny boli vyzvané na ratifikáciu kľúčových medzinárodných dohovorov zameraných na potláčania obchodovania s ľuďmi.
Slovensko vo svojom vystúpení zdôraznilo potrebu integrovaného prístupu pozostávajúceho z dodržiavania medzinárodných dohovorov, prijatia potrebnej národnej legislatívy a posilnenia medzinárodnej spolupráce.