SaS: Ozdravný plán VšZP ide v plnom rozsahu proti ľuďom

0
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) (Autor: SaS)

„Za tie roky, čo nám tu vládne strana Smer-SD si mohol Robert Fico x-krát predvolať ministra zdravotníctva a zatrhnúť ´paškoviny´, ktorých sme boli svedkami. Nestalo sa tak, práve naopak. Všetky tie rozkrádačky toleroval. Spomeňme si na kauzu CT, maséra Kostku, tetu Anku, či Sanitston. Toto sú dôvody prehajdákania zdrojov a zodpovednosť za to nesie Robert Fico osobne,“ povedala poslankyňa NR SR za SaS Janka Cigániková, ktorá je zároveň aj členkou zdravotníckeho tímu SaS.

Predseda SaS a šéf zdravotníckeho tímu strany Richard Sulík tvrdí, že ozdravný plán VšZP ide v plnom rozsahu na účet ľudí. „Sú to poistenci, občania, ktorí budú tie rozkrádačky a plytvačky znášať. Limity na lieky budú v praxi znamenať menej liekov pre menej pacientov. My tvrdíme, že inými spôsobmi treba limitovať nadmernú spotrebu liekov. To isté platí pre limity na vyšetrenia, veď čo ak bude denne potrebovať vyšetrenie viac ľudí, ako bude stanovený limit,“ pýtal sa Sulík s tým, že riešením by bol e-health alebo e-recept.

„To sú metódy, ktoré už mohli fungovať, keďže boli na ne pridelené milióny eur. Ale aj tie sa stratili. Možno Robert Fico či Pavol Paška budú vedieť, čo sa s nimi stalo. Ozdravný plán VšZP ide v plnom rozsahu proti ľuďom a mohlo by to byť oveľa lepšie,“ pokračoval Sulík, ktorý medzi strašidelné ozdravné opatrenia zaradil aj zníženie počtu špecialistov, či prehodnotenie siete nemocníc a poskytovateľov.

Člen reformného zdravotníckeho tímu SaS Martin Barto poukázal na opatrenia, ktoré sa v ozdravnom pláne VšZP neobjavujú, pritom majú potenciál zlepšiť jej hospodárenie. Podľa jeho slov štátna zdravotná poisťovňa je trhový líder a z takejto pozície má šancu nakupovať za najnižšie ceny. „Opak je dnes pravdou. Vždy alebo väčšinou platí viac ako poisťovňa Dôvera,“ povedal.

Druhá cesta je ozdravenie univerzitných a fakultných nemocníc, ktoré by muselo ísť v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva. Viac by sa dalo usporiť aj na prevádzke, v tejto časti je ozdravný plán málo ambiciózny. „Výber poistného VšZP je najhorší zo všetkých poisťovní. Toto je tiež jedna z možnosti, ako dosiahnuť úsporu nie na úkor poistencov. Rovnako je potrebné robiť podstatne väčší tlak na ceny pri nákupe zdravotníckeho materiálu ako aj transparentnejšie obstarávanie,“ uzavrel Barto.

- Reklama -