OĽaNO-NOVA: Zákon pre ženy a matky – za každé riadne vychované dieťa o rok skôr do dôchodku

0
OĽaNO (Autor: OĽaNO)

Podľa lídra hnutia Igora Matoviča stojí naša krajina pred obrovským problémom, ktorým je demografická kríza. Dlhodobo sa rodí extrémne málo detí. Od revolúcie v novembri 89 krivka pôrodnosti prakticky neustále klesala a dohromady sa doteraz na Slovensku – v porovnaní s trendom v roku 1989 – narodilo o o 526 tisíc detí menej.

„Zároveň je Slovensko na poslednom 28. mieste rebríčka Eurostatu v štatistike, ktorá posudzuje, koľko sa ženy dožívajú v plnom zdraví. Podľa toho sa posudzuje napríklad aj kvalita zdravotnej starostlivosti v krajine. Kým slovenské ženy sa v zdraví dožívajú v priemere 54,6 roka, žena na Malte sa dožije 74,3 roka, v Čecháchdo 65 rokov, v Rumunsku sa žena v zdraví dožije 59 rokov,“poznamenal I. Matovič. „Na Slovensku systematicky zvyšujeme odchod, hoci Fico sľuboval, že to v žiadnom prípade robiť nebude. Za jeho desaťročného bačovania sa to iba zvyšuje.“

Zároveň sa zrušilo pravidlo, podľa ktorého sa ženám pri odchode do dôchodku zohľadňoval počet detí. Dnes sa však u nás rodí priemerne 1,3 dieťaťa na rodinu a aj v tomto parametri sme na chvoste celej EÚ. „Toto je skutočný výsledok práce tých, ktorí tu údajne budujú sociálny štát, ale aj politikov pred nimi. A vždy v tých vládach boli buď zástupcovia Ficovej SDĽ, alebo strany SNS, či strán, v ktorých bol Béla Bugár – teda presne tí ľudia, ktorí nám momentálne vládnu. Je to ich zodpovednosť.“

Hnutie OĽaNO-NOVA preto prichádza s jednoduchým opatrením v prospech matiek, ktoré môže zásadne pomôcť zvrátiť tento nepriaznivý trend na Slovensku. Princípom je „za každé dieťa o rok skôr do dôchodku.“ Podľa Igora Matoviča bez detí a bez zodpovedných a starostlivých matiek Slovensko vymrie, slovenská spoločnosť zahynie. „V niektorých regiónoch je štandardom jedno dieťa – napríklad v Bratislave. Iste, v osadách zase môže byť štandard aj 5-6 detí. Ale takýto štandard máme aj na Orave – 3-4 i viac detí majú v podstate v každom dome. Vďaka Bohu za ne, najmä v čase, keď nám začnú chýbať ľudia, ktorí budú v budúcnosti robiť na dôchodky. Budú Slovensku chýbať na pracovnom trhu. Aj preto si myslíme, že by sme mali ženám s viacerými deťmi ukázať, že sú pre Slovensko dôležité. Každá matka, ktorá porodí a zodpovedne vychová svoje dieťa tak, že dieťa ukončí strednú školu či učňovku, získa bonus, ako keby jeden rok pracovala. Ak teda takto vychová päť detí, môže ísť o päť rokov skôr do dôchodku. A nielen to – tých päť rokov sa jej bude počítať ako odpracovaných, čiže jej to nemôže znížiť výšku dôchodku, nie je o nič ukrátená.“

Od januára 2017 sa dôchodkový vek žien predlžuje na 62 rokov a 76 dní, pričom každý rok k nemu pribudnú ďalšie desiatky dní – až kým sa postupne nedostane na hranicu 65 rokov. „Rozprávam sa o tom s pracujúcimi ženami, ktoré zároveň vychovali deti. Tie sú poriadne rozčúlené. Ženy tvrdia, že starostlivosť a výchova detí je drina a do dôchodku by mali ísť skôr,“ hovorí poslankyňa Anna Verešová. „Je to obrovská hanba všetkých vlád, že za 24 rokov nebol vypracovaný žiaden koncept rodinnej politiky. Súčasné predlženie dôchodkového veku je dlhodobé neriešenie demografickej krízy. Je to zlyhanie vlády strany Smer, ktorá po 10 rokoch vládnutia vie akurát oznámiť ženám, ktoré sa starali o deti, že ich zrovnoprávni s mužmi…“

Vlády neriešia prorodinnú politiku, ale prenášajú tento problém bezohľadne na pracujúcich ľudí. Dnes už aj ekonómovia namiesto rozprávania o HDP a dlhu čoraz viac hovoria o zlej demografii a starnutí obyvateľstva. Rodinná politika preto mala byť jednou z nosných tém v programovom vyhlásení vlády.

Verešová už 18 rokov vedie OZ Áno pre život, azylové centrum pre matky v krízových situáciách. Často sú to týrané ženy s deťmi, či ženy pod tlakom manželov, ktorí ich napríklad nútia ísť na potrat – tak radšej ujdú do tohto centra, aby zachránili dieťa. „Aj na základe mojich mnohoročných skúseností si dovolím tvrdiť, že všetky vlády sa vykašlali na rodinu, a pokračuje v tom už 10 rokov vláda strany Smer. Toto je diletantstvo. Nevedia čo majú robiť s krajinou, kašlú na budúcnosť našich detí a vnukov. Rodinná politika musí byť dôležitejšou oblasťou politiky orientovanej na budúcnosť.“

- Reklama -