Minister obrany SR Peter Gajdoš ocenil bezproblémový priebeh všetkých podujatí, ktoré boli v gescii rezortu obrany. „Naše historicky prvé predsedníctvo sme zvládli naozaj na vysokej úrovni a čo sa týka tém rezortu obrany posunuli sme sa významne vpred. Veľmi oceňujem, že na neformálnom stretnutí v Bratislave sa zúčastnila tak vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogherini ako aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. A na rozdiskutované témy sme nadviazali aj na novembrovom stretnutí v Bruseli,“ zhodnotil minister Gajdoš. Zároveň všetkým poďakoval za profesionálne zvládnutie úloh: „Slovensko dokázalo, že je plnohodnotným členom Európskej únie a sme schopní zvládať aj takéto náročné úlohy na výbornú.“
Hlavnými prioritami SK PRES pre rezort obrany bola spolupráca Európskej únie so Severoatlantickou alianciou, štátmi Východného partnerstva a západného Balkánu, ako aj podpora implementácie Európskej globálnej stratégie pre zahraničné veci a bezpečnosť (EUGS). To sa odrazilo v agende podujatí a aktivít ministerstva počas celého predsedníctva. Najvýznamnejším z pohľadu rezortu obrany bolo septembrové neformálne rokovanie ministrov obrany EÚ v Bratislave, ktoré viedla vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčka Európskej komisie Federica Mogherini. Význam udalosti podčiarkla účasť generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Jensa Stoltenberga. Slovensko sa počas tohto neformálneho rokovania stalo členom Zvereneckého fondu Východného partnerstva pre zapojenie týchto štátov do aktivít Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ. Popri neformálnom stretnutí zorganizovalo ministerstvo obrany konferenciu k implementácii EUGS v oblasti obrany. Aj vďaka tomu pripravila Európska služba pre vonkajšiu činnosť pod vedením vysokej predstaviteľky Implementačný plán pre obranu a bezpečnosť, ktorý bude ďalej rozpracovaný v jednotlivých oblastiach.
Na júlovom samite Aliancie vo Varšave bola podpísaná spoločná deklarácia NATO a EÚ o spolupráci. Ministerstvo obrany SR zorganizovalo okrem toho aj ďalšie dve odborné konferencie za účasti medzinárodných expertov, vrátane predstaviteľov EÚ a NATO, a to na témy kybernetická obrana a hybridné hrozby. Aj s prispením Slovenska bol na pôde oboch medzinárodných organizácií počas slovenského predsedníctva pripravený balík konkrétnych opatrení na implementáciu spoločnej deklarácie v praxi. Rezort obrany tiež zorganizoval na podporu svojich priorít dva kurzy radiačnej, chemickej a biologickej ochrany pre účastníkov z krajín Východného partnerstva a západného Balkánu a so Srbskom zrealizoval workshop pre veliteľov mechanizovaných jednotiek. Počas predsedníctva SR v Rade EÚ sa podarilo dosiahnuť na pôde Európskej únie v oblasti bezpečnosti a obrany výrazný pokrok, ide však o dlhodobý proces, ktorého realizácia bude agendou nasledujúcich predsedníctiev.
Ozbrojené sily SR počas nášho predsedníctva plnili podporné úlohy pre Policajný zbor SR pri ochrane verejného poriadku a objektov. Plnili asistenčné úlohy počas bratislavského samitu, ako aj stretnutia predsedov parlamentov. Na bezpečnostných opatreniach sa zúčastňovali aj vojenskí chemici a pyrotechnici. Významné aktivity plnili príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny. K ďalším úlohám patrilo zabezpečenie dispečerov a koordinácia vodičov minivanov a ďalšie činnosti. Celkovo Ozbrojené sily SR nasadili počas polročného predsedníctva viac ako 4 500 profesionálnych vojakov. Vojenská polícia koordinovala dispečerov a vodičov minivanov a spolu so zložkami rezortu vnútra vykonávala ochranu a prepravu určených osôb a plnila ďalšie činnosti. Na tieto úlohy nasadili 130 vojenských policajtov, ktorí odpracovali viac ako deväťtisíc hodín a najazdili skoro 60-tisíc kilometrov.