„Za 10 rokov svojej existencie prešla Čierna Hora obdobím veľkých zmien a značného pokroku. Je úspešná pri udržiavaní etnického zmieru doma a budovaní dobrých vzťahov so susedmi a inými krajinami,“ zdôraznil minister M. Lajčák. Ocenil tiež napredovanie krajiny v prístupových rokovaniach s Európskou úniou a to, že krajina už teraz plne zosúlaďuje svoje zahranično-politické pozície s rozhodnutiami EÚ.
Pred takmer 50 veľvyslancami Čiernej Hory hovoril minister M. Lajčák aj o situácii v EÚ a jej vnútorných výzvach spojených najmä s pripravovaným odchodom Británie a hľadaním novej vízie EÚ na obnovenie podpory a dôvery európskych občanov. Načrtol aj to ako vidí súčasný vývoj na západnom Balkáne a politiku rozširovania EÚ.
„Ani 21 rokov po skončení vojny v Bosne a Hercegovine a 17 rokov po skončení vojny v Kosove sa stále nedá povedať, že by situácia na západnom Balkáne bola z hľadiska nezvratnosti orientácie na EÚ plne uspokojivá,“ konštatoval minister M. Lajčák. Pripomenul, že aj preto kladie Slovensko dôraz na pokračovanie politiky rozširovania EÚ, ktorá je osvedčenou motiváciou a najúčinnejším nástrojom transformácie a zavádzania európskych štátov štandardov.
Čierna Hora je už de facto členom NATO
„Z tohto dôvodu si slovenské predsedníctvo v Rade EÚ vytýčilo medzi svoje priority aj zachovanie a posilnenie dôveryhodnosti procesu rozširovania, ktorý vnímame ako dvojsmernú ulicu: ak kandidáti kvalitne splnenia potrebné úlohy, Únia ich musí posunúť ďalej v prístupovom procese,“ povedal minister M. Lajčák. Zároveň poznamenal, že v polčase predsedníctva už máme v tomto smere konkrétne výsledky: otvorenie dvoch kľúčových kapitol so Srbskom a posunutie prihlášky BaH na vyjadrenie Európskej komisii. Slovenské predsedníctvo tiež intenzívne pracuje na otvorení ďalších kapitol s Čiernou Horou.
V tejto súvislosti pripomenul, že Slovensko aj bilaterálne plne podporuje napredovanie Čiernej Hory do EÚ a stále je pripravené pomáhať aj odovzdávaním vlastných transformačných a integračných skúseností. V súčasnosti má Podgorica otvorených už 24 z celkovo 35 prístupových kapitol a predbežne uzatvorené dve, vďaka čomu je v procese najďalej spomedzi všetkých kandidátskych krajín. Čierna Hora je už de facto členom NATO, v krajinách Aliancie teraz prebieha ratifikácia prístupového protokolu Čiernej Hory do NATO, 10 z nich vrátane SR ho už ratifikovala.
Po vystúpení na výročnej porade čiernohorských veľvyslancov rokoval minister M. Lajčák s premiérom Milom Djukanovćom, ktorý je formálne aj ministrom zahraničných vecí. Okrem európskej integrácie a vývoja v regióne hovorili aj o vnútropolitickej situácii v krajine, kde sa cez víkend konajú parlamentné voľby. „EÚ očakáva demokratický a férový priebeh hlasovania, čo je dôležitý predpoklad k nespochybniteľnosti výsledkov a vytvoreniu stabilnej vlády, ktorá je potrebná na presadzovanie potrebných reforiem,“ uviedol minister M. Lajčák.