Koncom augusta zverejnila Európska komisia informáciu, že Írsko poskytlo spoločnosti Apple nezákonné daňové výhody vo výške 13 miliárd eur. Dnes, dva týždne neskôr, sa so samozrejmosťou hovorí o tom, že kvôli Applu a podobným prípadom je potrebné harmonizovať základ dane z príjmov právnických osôb a keďže Európska únia už častokrát predviedla, ako v praxi funguje salámová metóda, je len otázkou času, kým bude harmonizovaný nielen základ dane, ale aj sadzba dane, čím by Slovensko prišlo o významnú konkurenčnú výhodu.
Problémom nie sú neharmonizované daňové pravidlá
Je to presne ako v prípade smernice o zbraniach, kedy Európska únia ide v rámci boja proti terorizmu obmedziť legálnu držbu zbraní, pričom žiaden terorista nepoužíva zbrane v legálnej držbe.
Rovnaká situácia je aj v prípade zdaňovania nadnárodných koncernov. Problémom nie sú neharmonizované, teda od krajiny ku krajine rôzne daňové pravidlá. Problém je v tom, že krajiny ako Írsko si dohodnú špeciálne daňové režimy priamo s nadnárodnými koncernami.
Za to, že Apple neplatil, nemôžu zlé daňové zákony Írska
Apple nemusel platiť miliardy eur na daniach preto, lebo Írsko malo zlé daňové zákony, ale preto, že írska vláda uzavrela so spoločnosťou Apple dohodu, podľa ktorej írske daňové zákony pre Apple už neplatili. Túto dohodu uzavrela írska vláda v roku 1991 a v roku 2007 ju aktualizovala.
Juncker chce obmedziť možnosti vytvorenia vlastného daňového systému
Tieto dohody o špeciálnych daňových režimoch nerobí len Írsko, ale aj Holandsko, Belgicko a tiež Luxembursko, v čase keď Jean-Claude Juncker bol luxemburským premiérom a ministrom financií v jednej osobe, čo je známe ako kauza Luxleaks.
A teraz ten istý Jean-Claude Juncker chce všetkým krajinám výrazne obmedziť možnosti vytvoriť si taký daňový systém, aký im vyhovuje. Pritom selektívne daňové zaobchádzanie je podľa pravidiel štátnej pomoci EÚ zakázané úž dávno a je otázka, prečo EÚ v prípade spoločnosti Apple 25 rokov nekonala.
SaS je proti harmonizácii základu dane
Aby som to zhrnul: jednotný základ dane je len krok, ktorý predchádza harmonizácii dani z príjmu, čím by Slovensko prišlo o významnú konkurenčnú výhodu. SaS je preto proti harmonizácii základu dane. Áno, riešiť prípady ako Apple, kedy z miliardových ziskov sa neplatia žiadne dane, je potrebné, ale na to existujú už dnes nástroje, konkrétne pravidlá o štátnej pomoci. Stačí, ak Európska komisia bude konať.