„Hlavným cieľom návrhu zákona je upraviť postavenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a zvýšenie transparentnosti regulácie v sieťových odvetviach. Nami navrhované riešenie spočíva v oddeleníRady úradu ako odvolacieho miesta od úradu a zriadenie Predstavenstva úradu ako kolektívneho orgánu na jeho čele. Taktiež navrhujeme zmeniť spôsob menovania členov Predstavenstva úradu a Rady tak, aby sa posilnila ich nezávislosť,“ odôvodňujú poslanci.
Dodávajú, že návrh zákona reaguje aj na potreby súčasnej praxe, najmä čo sa týka odvolacieho konania, pri ktorom došlo k nesprávnej transpozícii požiadaviek Európskej únie. „Otázkou vhodnosti v súčasnosti nastaveného mechanizmu odvolania sa už zaoberá aj Európska komisia v rámci vyšetrovania transpozície ´tretieho energetického balíka´,“ hovoria liberáli.
Návrh zákona z dielne SaS vychádza z európskych smerníc, podľa ktorých má byť garantovaná nezávislosť odvolacieho orgánu. Ten rozhoduje o odvolaniach proti prvostupňovým rozhodnutiam úradu. „Súčasná právna úprava, kde o odvolaniach proti prvostupňovým rozhodnutia úradu rozhoduje regulačná rada, nenapĺňa požiadavky menovaných smerníc,“ vysvetľujú predstavitelia SaS.
Dosiahnutie tohto cieľa chcú zavedením kolektívnosti orgánu na čele úradu spolu so zásadou rotácie členov predstavenstva ako aj predsedu predstavenstva úradu. „Takto by sme zaistili nižšiu mieru pravdepodobnosti chýb či osobného zlyhania a tiež vyššiu mieru stability. Zároveň sa tým plní požiadavka európskych smerníc. Zmena z monokratického na kolektívny orgán je vyvolaná najmä potrebou zaistiť, aby v úrade s tak rozsiahlymi právomocami v jednom z najdôležitejších sektorov národného hospodárstva bola obmedzená miera jednostranného riadenia a odborných a riadiacich chýb, ktoré by mohli zásadným spôsobom ovplyvniť fungovanie sektoru,“ konštatujú liberáli.
Regulácia sieťových odvetví sa dlhodobo na Slovensku potýka so situáciami, kedy viaceré dotknuté subjekty vyslovujú nesúhlas s rozhodnutiami úradu. Odvolací orgán, však vedie tá istá osoba, ktorá vydala rozhodnutie. „To jednoznačne odporuje nielen európskym smerniciam, ale aj základným demokratickým princípom. Toto si všimol aj viackrát Brusel a úradníci z EK. Navyše implementácia európskych smerníc v zákone o regulácii sieťových odvetví nie je najlepšie prevedená,“ vysvetľujú dôvody predloženej novely.