SaS a OĽaNO: Fico odmietol rokovať s opozíciou o jej kontrolných úlohách v štáte

0
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) (Autor: SaS)

„Dnes vieme, v čom spočíva kontinuita vlády, ako ju označili v Programovom vyhlásení. Je to pokračovanie arogancie moci, keď sa vládna väčšina všetkými silami snaží zabrániť verejnosti vstúpiť do jej reálnych rozhodovacích procesov,“ uvádza predseda SaS Richard Sulík.

Tvrdenie designovaného predsedu vlády Fica, že na čele Najvyššieho kontrolného úradu je predstaviteľ opozície, považuje SaS a OĽaNO za vrcholne cynické. Okolnosti, za ktorých sa Karol Mitrík dostal do tejto funkcie proti vôli ostatných opozičných subjektov, vypovedajú o tom, že je nominantom Smeru. Dokazuje to aj činnosť NKÚ a jeho posledná správa. Opoziční poslanci, ako skupina poslancov ani nemôžu podať podnet na NKÚ so žiadosťou o prešetrenie, pretože jediným subjektom oprávneným uložiť NKÚ vykonanie kontroly je Národná rada SR na základe svojho uznesenia. A z praxe vieme, že opozícia na odhlasovanie uznesenie nezíska dostatočný počet hlasov.

SaS a OĽaNO nesúhlasí ani s premiérovým záverom, že Zita Táborská je tiež opozičným nominantom. „Už pri kauze kompa sme upozorňovali na konflikt záujmov predsedníčky ÚVO Zity Táborskej, ktorá v minulosti spolupracovala s firmou, ktorá podivný tender pripravovala,” upozorňue poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová. Richard Sulík dodáva: “Podľa nášho názoru o tom, kto je a kto nie je opozičným nominantom má rozhodovať opozícia, nie vláda. Personálne pomery v ÚVO a výsledky jeho činnosti dokazujú, že opozícia ani tu zastúpenie nemá.“

Mala by ho podľa SaS a OĽaNO mať, rovnako ako aj v ďalších spravidla kontrolných orgánoch štátnych inštitúcií, štátnych podnikov a významných spoločností so štátnou účasťou. Na základe skúseností je na zvýšenie transparentnosti, hospodárnosti pri rozhodovaní, ako aj v boji proti korupcii a klientelizmu absolútne nevyhnutné zvýšiť účasť opozície pri riadení štátu.

 Ak by premiér chcel a chápal túto potrebu, na základe dohody koaličných strán sa posilní občiansky kontrolný prvok v dozorných radách vo VšZP a Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Za danej situácie to však vnímame len ako ďalší trik. Občiansky prvok, o ktorom rozhodne vláda a zároveň anulovanie opozičného kontrolného prvku, ktorý sa opiera o legitimitu volieb, je len rafinovaným zatiahnutím záclony pred pohľadmi verejnosti.

Vláda Roberta Fica spoločne s koaličnými partnermi sľubovali, že opozícii umožnia kontrolu najmä v oblasti zdravotníctva. Šéf Siete Radoslav Procházka dokonca deklaroval, že kontrola opozície bude jednou z podmienok vstupu do vlády. No nič z toho neplatí. V PVV vláda ukázala, že pod opozíciou pri obsadzovaní  kontrolných funkcií v zdravotníctve nemyslí opozičné politické strany, ale len stavovské organizácie, prípadne  tretí sektor. Do zdravotníctva, kde by opozícia mohla vykonávať skutočnú kontrolu, vládny zlepenec nepustí nikoho. Veronika Remišová dodáva: “Mohlo by to totiž  dopadnúť, ako v prípade pána ministra Plavčana. Na jeho odmeny a čudné investície do súkromného fondu, kde sedela jeho manželka sa prišlo práve kvôli tomu, že v dozornej rade sedeli čestní ľudia.”

Svojou neochotou sadnúť si za rokovací stôl s opozíciou a rokovať o spoločensky zásadných témach predseda vlády Robert Fico len potvrdil, že nič z toho starého zlého nezabudol a ničomu novému dobrému sa nenaučil.

No opozícia kontrolu vykonávať bude, napriek snahám vlády hádzať jej polená pod nohy.  Pôjde to síce ťažšie, no ľudia majú právo vedieť, na čo sa míňajú ich peniaze.

- Reklama -