Dnešní žiaci trávia väčšinu svojho voľného času s mobilom v ruke alebo za počítačom, čo vedie k riziku vzniku civilizačných chorôb, akými sú obezita, poruchy pohybového aparátu, vysokého krvného tlaku, zvýšeného cholesterolu, a to už v mladom veku. Zaradenie akejkoľvek pohybovej aktivity a vytvorenie si pohybového návyku v dennom režime je úspechom.
Jedným z cieľov projektu je podporiť prirodzený pohyb a vnútornú motiváciu detí – bez dôrazu na výkon – naštartovať nesúťažné športovanie pre radosťˇ z pohybu. Nové náradie, ktoré získame z projektu – fitlopty a florbalové vybavenie – zabezpečia žiakom to, čo očakávajú. Atraktívne športové náradie a náčinie má vypestovať návyky smerujúce k správnej životospráve, pravidelnému pohybu v zdravom prostredí a hlavne ukázať možnosti regenerácie po školskej alebo pracovnej aktivite smerujúce k minimalizácii zdravotných rizík. Zaradenie pohybu do denného režimu žiaka predchádza riziku vzniku civilizačných chorôb.
Primárnou cieľovou skupinou, pre ktorú je určený projekt, sú deti a mladí ľudia, čiže bežná populácia mladých ľudí od 16 do 30 rokov. Sekundárnou cieľovou skupinou sú dôležití dospelí ľudia – nad 30 rokov.
Dňa 20. januára 2016 sa už uskutočnila prvá projektová aktivita – prednáška a beseda pre žiakov a zamestnancov školy v oblasti zdravého životného štýlu, zdravej výživy, zdravého stravovania, predchádzaniu civilizačných chorôb s MUDr. Janou Haničákovou. Jej cieľom bolo zvýšiť informovanosť a šíriť osvetu v oblasti zdravého životného štýlu, zdravej výživy a zdravého stravovania.
Projekt Strednej priemyselnej školy v Snine sa bude realizovať od januára do júna 2016 na hodinách telesnej výchovy a v čase mimo vyučovania. Výška grantu z Nadácie pre deti Slovenska je v celkovej výške 744,60 €. Koordinátorkami projektu sú Mgr. Miroslava Mišková a Mgr. Anna Mišková.
***
Mgr. Miroslava Mišková
koordinátorka projektu SPŠ Snina