Sedlák (TIP): Soľ nad zlato

0
TIP (Autor: TIP)

Prešovský samosprávny kraj využil na nákup posypového materiálu verejné obstarávanie. Posypovú soľ pre župu nakupuje sprostredkovateľ, víťaz verejného obstarávania. Poviete si, konečne korupcia ustúpila do úzadia a zvíťazila transparentnosť. Vysúťažená zmluvná cena posypovej soli pre Prešovský samosprávny kraj dosahuje približne 99 eur za tonu. Na prvý pohľad sa nákup javí v poriadku. Cena bola vygenerovaná cez verejné obstarávanie, prebehla transparentná súťaž. Je to však skutočne tak?

Ak surfujete na webe, dopátrate s k informáciám a začínate súvislosti vnímať z iného uhla pohľadu. Zistíte, že Národná diaľničná spoločnosť nakupuje posypovú soľ cez komoditnú burzu bez sprostredkovateľa a šetrí… Nehovoriac o tom, že nakupovanie na burze je veľmi výhodné, rýchle a hlavne transparentné. Podozrenie z korupcie tu nemá opodstatnenie. Národná diaľničná spoločnosť prostredníctvom Komoditnej burzy Bratislava nakúpila pre túto zimnú sezónu posypovú soľ v priemernej cene 66,66 eur za tonu. Národná diaľničná spoločnosť týmto spôsobom nakupuje soľ už druhý rok.

Komoditná burza v Bratislave kótuje ceny soli od mája 2014. Prešovský samosprávny kraj však aj naďalej využíva na nákup posypového materiálu sprostredkovateľa, víťaza z verejného obstarávania.

Prečo Prešovský samosprávny kraj nenakupuje posypovú soľ na burze? Slová hovorkyne Prešovského samosprávneho kraja, Veroniky Fitzekovej sú veľavravné. Nevyužívanie nakupovania soli na komoditnej burze zdôvodňuje, tým že by nebolo možné splniť požadované termíny jej dodávok. Že župa musí reagovať promptne na aktuálnu situáciu na cestách a tú nedokáže predpovedať ani ovplyvniť. Zároveň deklaruje, že kraj si nemôže dovoliť nakúpiť celý objem posypového materiálu pre zimné obdobie naraz. Nákup materiálu má PSK rozložený podľa harmonogramu prideľovania finančných prostriedkov od zriaďovateľa.

Nie sú to iba výhovorky?

Argumenty o príliš dlhých termínoch dodania burzovej soli horšej kvality, chýbajúcich skladovacích priestoroch či o viazaných finančných prostriedkoch sa však javia skôr ako výhovorky.

Ako to funguje na komoditnej burze?
Obchodný systém je otvorený nonstop 24 hodín. Pavol Scholtz, šéf Komoditnej burzy Bratislava odmieta, že by dodávky soli nevedeli promptne zrealizovať. Termíny a objemy dodávok posypovej soli sa dohodnú s odberateľom. Zásoby sa dajú nakupovať v priebehu celého roka a sú priebežne dodávané podľa dohodnutých termínov a objemov. Po zaplatení požadovaného objemu posypovej soli na komoditnej burze sú jej pracovníci schopní zabezpečiť dodanie materiálu do 48 hodín. Pri kalamitnej situácii je možné realizovať dodávku najneskôr do 4 dní. Pri dobrých vzťahoch môže mať župa dodanú soľ aj do 24 hodín.

Rozpočet Národnej diaľničnej spoločnosti je napojený na verejné financie, rozpočet samosprávného kraja tiež. Tak z akého dôvodu DNS nakupuje priamo na komoditnej burze a šetrí a samosprávny kraj uprednostňuje sprostredkovateľa – víťaza z verejného obstarávania a nakupuje výrazne drahšie? Úsudok si urobte sami.

- Reklama -