Minister Lajčák: Budúcnosť Východného partnerstva a nová dynamika rozširovania EÚ

0
Miroslav Lajčák v OSN (Autor: SITA)

„Z pohľadu Slovenska bola najdôležitejšia diskusia o Východnom partnerstve, o jeho budúcom smerovaní a našich ambíciách voči krajinám na východ od hraníc EÚ,“ konštatoval podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý v Bruseli zastupoval SR. V diskusii zdôraznil, že EÚ musí byť schopná ponúknuť partnerom takú agendu, ktorá ich bude motivovať na ďalšie reformy a modernizáciu.   

„Musíme si povedať, čo zamýšľame s Východným partnerstvom ďalej. Upozornil som kolegov, že nemôžeme očakávať budovanie európskych štandardov v krajinách, ktorým neponúkneme európsku perspektívu,“ uviedol po rokovaní minister M. Lajčák a pripomenul, že tri krajiny Východného partnerstva (Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina) už v rámci existujúcej ponuky EÚ dosiahli skoro všetko – podpísanie Asociačnej dohody vrátane dohody o voľnom obchode, Moldavsko aj vízovú liberalizáciu a Gruzínsko s Ukrajinou k nej smerujú.

„Preto si musíme zadefinovať, čo sme schopní ponúknuť teraz. Ak je naša ponuka limitovaná, tak bude limitovaná aj odozva partnerov. Preto som vyzval kolegov z EÚ, aby na dnešnú politickú diskusiu nadviazala aj diskusia expertov o tom, čo ďalej s Východným partnerstvom,“ povedal minister M. Lajčák.

Ministri sa v rámci diskusie zhodli, že EÚ musí Východným partnerom venovať neustálu pozornosť napriek tomu, že do popredia sa dostávajú iné témy a najmä krízy, ako sú migrácia alebo konflikt v Sýrii.

Na programe Rady pre zahraničné záležitosti bola aj problematika boja proti terorizmu a potreba angažovania sa EÚ či už pri jeho odrezaní od finančných zdrojov alebo v opatreniach proti tzv. zahraničným bojovníkom.

Počas pracovného obeda diskutovali ministri EÚ s tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Cavusoglum o aktuálnych otázkach spoločných pre obe strany – o situácii v Sýrii, Iraku i na Cypre. Následne sa ministri v osobitnej diskusii venovali aj vývoju v Líbyi a v rámci pravidelného hodnotenia aj dianiu v Iraku.

Na okraj zasadnutia Rady pre zahraničné záležitosti EÚ sa konali aj medzivládne konferencie s Tureckom a so Srbskom, na ktorých sa v prípade Turecka po dlhšej pauze otvorila nová vyjednávacia kapitola a v prípade Srbska sa začali prístupové rokovania v prvých dvoch kapitolách.

„Pre rozširovanie EÚ je toto dôležitý deň. Konzistentná a  dôveryhodná politika rozširovania postavená na férovej motivácii je základom pre budovanie stability a prosperity v Európe,“ zhodnotil otvorenie konkrétnych prístupových kapitol minister M. Lajčák.

„V prípade Turecka vítame novú dynamiku vzájomných vzťahov a podporujeme kredibilné kroky v prístupovom procese, kde si obe strany plnia svoje záväzky. V prípade Srbska ide o zaslúžený krok, ktorý mal prísť už dávno. Je dôležité, aby sa táto dynamika zachovala a zintenzívnila. Slovensko je vždy pripravené byť v tomto nápomocné,“ uviedol v Bruseli minister M. Lajčák.

- Reklama -