Harsághy (SNS): Infozákon, samospráva a občania

0
Slovenská národná strana (Autor: SNS)

Zákonodarca chcel týmto zákonom zvýšiť kontrolu verejnosti nad verejnými prostriedkami, zvýšiť transparentnosť, odstrániť korupciu, rodinkárstvo, atď. Čo však samosprávy ignoráciou infozákona znemožňujú.

Myšlienka veľmi dobrá, len nebolo domyslené, ako samosprávy donútiť zákon dodržiavať, keďže chýbajú sankcie. To, že sa tieto doklady zverejnia až s oneskorením, prípadne sa nezverejnia vôbec, sa stalo v obciach praxou. Pritom pri zmluvách ide závažné pochybenie a v mnohých prípadoch ide o trestný čin nakoľko zmluvy sú účinné až po zverejnení a až vtedy sa môžu byť uhradené. Ak sa zmluva nezverejní na webe ani do troch mesiacov od jej podpisu pozerá sa na ňu ako na neexistujúcu a jej úhrada je hrubým porušením rozpočtovej disciplíny.

Samosprávam sa nepáči, že majú informovať občanov, pretože potom musia odpovedať aj na položené otázky. Udivuje ma, že zmluva z roku 2011 sa na web istej obce dostala až v roku 2014 a nevšimol si to ani hlavný kontrolór. V druhom rade sú zverejňované zmluvy, ktoré pred podpisom nikto nečíta a tak sú plné nezmyslov. Ak na to občan upozorní aj tak sa nič nedeje väčšinou sa stretne iba s aroganciou. Presne v duchu slov, ktoré použil expredseda parlamentu „vyhraj voľby a môžeš všetko“.

V obciach sa často infožiadosti vybavujú až po odvolaní sa občana na fiktívne rozhodnutie a potom za tým nehľadajte nič nekalé. Musíme si uvedomiť, že najviac nás ovplyvňuje obecná a mestská samospráva a ak budeme ďalej prehliadať ich pochybenia, tak sa samosprávy budú k infozákonu stavať nevšímavo až arogantne. Ak sa nesprísnia sankcie a nebude sa vyvádzať aj osobná zodpovednosť voči zodpovedným osobám, tak aj dobrá myšlienka ostane pochovaná.

Týmto svojím názorom sa nechcem dotknúť obcí, ktoré si tieto povinnosti plnia, ale aj na základe kontrol vykonaných NKÚ je zrejme, že veľká časť obcí tento zákon sabotuje. Obce sú si vedomé, že nanajvýš dostanú v priestupkovom konaní malú sankciu. Isto, môžeme dať podnet aj na prokuratúru, ale čo z toho, aj keď prokurátor uzná opodstatnenosť nášho podnetu podá námietku, alebo upozornenie prokurátora v každom prípade ide o to, že k informácii sa nedostanete. Obce sa bránia, že ich občania prostredníctvom infozákona šikanujú, ale a pýtam sa – ak je zverejnené všetko v rámci dikcie zákona, potrebovali by občania žiadať informácie?

(Autorka je predsedníčkou MO SNS Malý Šariš, okres Prešov.)

- Reklama -