„Podtitul tejto konferencie znie ambiciózne – vytvárať budúcnosť Európy. Musím však povedať, že v súčasnosti nejde o často kladenú otázku. Až príliš často počúvame inú – ako zachrániť Európsku úniu a či je na to dostatok politickej vôle,“ povedal prezident na úvod príhovoru, po minúte ticha za zosnulého maďarského prezidenta Árpáda Göncza.
Podľa Andreja Kisku sme dnes svedkami nebezpečnej rétoriky, ktorá rozdeľuje Európu na západ a východ, staré a nové členské štáty. Za jednu z jej príčin považuje prezident krízy, ktorým musí Európa každodenne čeliť: „Mimoriadne stretnutia hláv štátov a vlád sú už akosi bežné. Grécka finančná kríza. Ruská agresia voči Ukrajine, predtým voči Gruzínsku. A rozhodne tiež utečenecká kríza, ktorá je často označovaná za najväčšiu krízu tejto doby.“
„Úprimne, celkovo navonok vzbudzujeme zdanie jemnej paniky – nielen smerom k našim občanom, ale aj smerom k zvyšku sveta – pokiaľ ide o samotné bytie Európskej únie,“ upozornil prezident. Podľa vlastných slov nepodceňuje rozsah ani jednej z kríz a uvedomuje si vážnosť jednotlivých výziev pre Európu, je však presvedčený, že milión alebo dokonca dva milióny ľudí utekajúcich pred vojnou, násilím a mizériou nemôžu znamenať koniec Európskej únie ako ju poznáme, bohatého kontinentu s 500 miliónmi obyvateľov.
„Som presvedčený, že ak niektorí hovoria, že je v hre samotná existencia Európskej únie, máme vážny problém. A musíme sa vrátiť späť ku koreňom – k myšlienke celistvej a slobodnej Európy, založenej na humánnosti a solidarite, pre štáty a národy naprieč zjednoteným kontinentom,“ zdôraznil Kiska.
V tejto súvislosti upozornil aj na dôležitosť Vyšehradskej štvorky a slovenského záujmu zostať v jadre európskej integrácie: „Bolo by proti našim strategickým záujmom, proti zdravému rozumu, ak by sa stredná Európa obrátila na akýsi problémový blok vnútri Európskej únie, spojený triviálnou, sebeckou a krátkozrakou agendou v štýle zvaľme to na Brusel.“
„Strategický politický záujem upevniť našu krajinu v jadre európskej integrácie nebol nikdy spochybňovaný. Ani vládami, ani hlavnými politickými stranami, ani občanmi. No žiada si dôkaz, osobitne v čase krízy, aj od stola v Bruseli, aj doma. Pretože silná a úspešná Európska únia je našim hlavným národným záujmom.“