Aby sme si teda zopakovali fakty: DPH na potraviny sa na Slovensku zvyšovala z 10 percent na 14 v roku 2003, zo 14 percent na 19 v roku 2004 a z 19 percent na 20 v roku 2011. Zhodou okolností, vždy bola pri moci pravica. Takže tí, ktorí DPH na potraviny zvyšovali v minulosti trikrát a súhrnne ju zdvojnásobili, dnes kritizujú vládu, ktorá ako prvá DPH na základné potraviny znižuje. A to nie symbolicky, ale zásadne, o polovicu. To len aby sme si predstavili hĺbku opozičného výpadku pamäte.
Pre ľudí podstatnejšia je, prirodzene, praktická stránka tohto ďalšieho splneného opatrenia druhého vládneho balíčka. Schválenie zákona v NR SR znamená, že pri viac ako 100 vybraných potravinách: čerstvom a chladenom mäse – bravčovom, hovädzom, teľacom, hydine a inom, pri sladkovodných rybách, mlieku, masle, chlebe a ich konkrétnych druhoch, budú predajcovia od 1. januára 2016 platiť nie súčasných 20 percent, ale len 10 percent DPH. Ak existujú pochybnosti, či sa zníženie dane skutočne premietne do znížených koncových cien pripomíname, že tak, ako pri prechode na euro, sme aj dnes pripravení v úzkej komunikácii s predajcami a partnerskými organizáciami ustrážiť prípadné snahy o vyhnutie sa adekvátnemu zníženiu cien. Napokon, zástupcovia obchodníkov už sami avizovali, že zníženie dane do ceny premietnu. Aby sme si boli istí, že sa tak naozaj stane, podpíšeme s obchodníkmi memorandum s jasným záväzkom. A ak garancie nebudú, sme pripravení schváliť aj duálne cenovky. Ak sa totiž zníženie DPH o polovicu nemá premietnuť do adekvátneho a citeľného zníženia cien pre ľudí, nemalo toto opatrenie zmysel. A to, pochopiteľne, nedopustíme.
Čo sa týka zoznamu potravín, o ktorého zložení môže byť prirodzene diskusia, nevylučujeme, že sa v budúcnosti môže rozšíriť. V prvom rade to bude závisieť od rozpočtových možností štátu. Tak to, samozrejme, bolo aj pri jeho dnešnom určení, pričom však dôležitú úlohu zohral aj cieľ podpory domácich producentov. Tak sú napokon koncipované všetky opatrenia vládnych balíkov – v prvom rade majú priamo pomôcť ľuďom s ich životnými nákladmi, ale súčasne podporovať domácu ekonomiku.
Zdroj: vlada.gov.sk