V porovnaní so začiatkom roka 2015, keď bola miera evidovanej nezamestnanosti na úrovni 17,67% došlo k poklesu, avšak z dlhodobejšieho hľadiska nemožno badať výraznejšie zlepšenie. Aké sú dôvody tohto stavu? Nemajú azda „východniari“ chuť pracovať? Nie, dôvodom je nedostatok pracovných príležitostí. Vláda v tomto smere podľa vlastných slov robí maximum, avšak bežný občan Prešovského kraja pozitíva týchto krokov nepociťuje.
Na Slovensku, žiaľ, skrz možnosť získania štátnej pomoci cez investičné stimuly nie sú všetky podniky na rovnakej štartovacej čiare. Štát v tomto smere prihliada na potenciál tvorby pracovných miest, avšak neposudzuje mieru nákladov na jedno pracovné miesto skrz výšku poskytnutých stimulov. Stimulovanie tvorby nových pracovných miest je však možné realizovať aj inými spôsobmi – vytvorením vhodného podnikateľského prostredia, zlepšením cestnej infraštruktúry a v neposlednom rade aj rozšírením možností pre zvýšenie odbornosti nezamestnaných. Úrady práce v tomto smere majú mnoho možností, avšak základom je komunikácia s najväčšími zamestnávateľmi v príslušnom regióne a nastavenie školiacich modulov v tých odboroch, po ktorých je najväčší dopyt. Preškolenie, zaučenie, alebo rekvalifikácia v tomto smere nemusia byť vysokonákladovou záležitosťou.
Štát má pri znižovaní miery evidovanej nezamestnanosti mnoho možností, ktoré však podľa môjho názoru nie sú v Prešovskom kraji využívané. Otázkou ostáva, či sa situácia s blížiacim sa predvolebným bojom začne meniť a či táto zmena bude opäť len politickým manévrom za účelom získania vyšších voličských preferencií. Každopádne, práve štát a predstavitelia štátu s výkonnou mocou môžu výraznejšie pomôcť kraju s najvyššou mierou nezamestnanosti a tým zvýšiť aj životnú úroveň pracujúcich ľudí.