KDH nemá problém po voľbách spolupracovať s Mostom-Híd a Sieťou, tvrdí predseda Kresťansko demokratického hnutia Ján Figeľ

0
Ján Figeľ, bývalý predseda KDH (Autor: SITA)

Oveľa serióznejší prínos pre obdobie po voľbách podľa Figeľa nastane, ak KDH prinesie k rokovaciemu stolu viac mandátov. „Stratégia KDH+ je príspevkom už teraz k tomu, čo treba dnes a čo bude potrebné neskôr. Hnutie, ktoré má väčší vplyv, silnejšie programové a personálne zázemie, bude dôležitejším partnerom pre usporiadanie pomerov po voľbách. Na tomto cieli dennodenne aktívne pracujeme. Len odkazovať a komentovať situáciu nestačí. Treba aj v opozícii pracovať na dobrých riešeniach pre ľudí,“ konštatoval. Zároveň pripomenul, že kresťanskí demokrati presadzovali vo vláde Ivety Radičovej mnohé dôležité zmeny, ako bol účinný boj s korupciou, dynamickú modernizáciu infraštruktúry a regiónov, ozdravenie pomerov v zdravotníctve a školstve. „Radičovej vláda bola odstavená kolegami, ktorí chceli riešiť celú Európu a eurozónu, ale v skutočnosti rozvinuli široký červený koberec pre vládu jednej strany. Nikto tak nepomohol Robertovi Ficovi k triumfálnemu návratu k moci ako tí, ktorí sú dnes najväčší antificovia. To je drahá lekcia pre celé Slovensko,“ vyhlásil Figeľ.

Oprávnenou ambíciou je podľa Figeľa preniesť program KDH do vládneho programu. „To je náš logický záujem. Nie kreslá alebo funkcie sú dôležité, ale orientácia krajiny, charakter štátu a riešenia pre ľudí. Program zameraný na tvorivé a vyspelé Slovensko, ktorým sa bude zaoberať a riadiť parlament, vláda a ústredné orgány štátnej správy, to je náš cieľ,“ povedal. Ambíciou KDH je podľa Figeľa ukončiť obdobie vlády jednej strany a presadiť na Slovensku alternatívu neľavicovej politiky, ktorá odmieta populizmus, korupciu a nezodpovedné zadlžovanie národa. Vzhľadom na silný mandát a absolútnu väčšinu v parlamente mohol a mal SMER podľa Figeľa urobiť oveľa viac pre rast zamestnanosti, upevnenie právneho štátu a zlepšenie situácie v zdravotníctve a školstve. “Peniaze sa dávajú na rozsiahle a predražené štátne nákupy, ale nie na investície a platy v školstve a zdravotníctve. Fakticka a skrytá zadlženosť obidvoch sektorov je enormná. Pri štátnych nemocniciach je dlh už pol miliardy eur, a to nehovoríme o obrovskom modernizačnom deficite! Pritom len vzdelaný a zdravý národ má šancu úspešne napredovať a konkurovať vo svete 21. storočia,” dodal Figeľ na margo priorít hnutia.

- Reklama -