Politici si pripomenuli Remiášovu vraždu. Po 25 rokoch je stále nevyriešená

0
Archív. Anna Remiášová, matka zavraždeného. (Foto: TASR)

Viacerí politici si vo štvrtok pripomenuli výročie vraždy Róberta Remiáša. Poukázali na to, že ani po 25 rokoch nie je prípad vyšetrený. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová označila jeho vraždu za čiernu škvrnu na dejinách demokratického Slovenska. Šéf brannobezpečnostného výboru Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa (OĽANO) verí, že spravodlivosť si na ľudí zodpovedných za vraždu počká. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) považuje za frustrujúce, že sa SR ako demokratická krajina s vraždou ešte nevyrovnala. Pripomenula, že na Súdnom dvore EÚ sa uskutočňuje konanie, v ktorom je napádaný právny základ zrušenia Mečiarových amnestií.

“Je našou morálnou povinnosťou pripomínať si dnešný deň. Len tak môžeme veriť, že spravodlivosť raz zvíťazí a páchatelia budú potrestaní,” skonštatovala Zemanová. Dodala, že od zrušenia Mečiarových amnestií prešli štyri roky, no vrahovia sú stále na slobode. Hovorí o výzve pre vyšetrovateľov a orgány činné v trestnom konaní, aby raz a navždy zbavili Slovensko tejto stigmy.

Podobne to vidí Krúpa, ktorý o vražde Remiáša hovorí aj ako o jeho umlčaní. “Napriek tomu verím, že si spravodlivosť na ľudí zodpovedných za túto ohavnú vraždu počká. Pretože my nezabúdame,” zdôraznil.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) tvrdí, že policajti, prokurátori a sudcovia ešte nikdy nepracovali v slobodnejších podmienkach ako teraz. “Tak to, prosím, využite!” napísal na sociálnej sieti.

“Považujem za hlboko frustrujúce pre SR ako právny štát, že sme sa za 25 rokov nedokázali vyrovnať s tragickým úmrtím Róberta Remiáša ani s únosom Michala Kováča ml. napriek tomu, že boli zrušené Mečiarove amnestie,” podotkla Kolíková. Poukázala na aktuálne konanie na Súdnom dvore EÚ v súvislosti s Mečiarovými amnestiami. Verí, že v dohľadnom čase sa toto konanie skončí a že budú skončené aj súdne konania súvisiace s vyvodením zodpovednosti za túto trestnú činnosť.

Za významný moment považuje budúci štvrtok (6. 5.), keď sa má na Súdnom dvore EÚ uskutočniť pojednávanie k Mečiarovým amnestiám. “Myslím si, že pre právny štát na Slovensku by bolo dobré, keby sme príslušné súdne konania dokázali riadne dokončiť, a z tohto pohľadu by som vnímala ako dobré, keby sa jednoznačne preukázalo, že takéto súdne konania nie sú v rozpore s európskym právom,” uzavrela.

Remiáš zomrel 29. apríla v roku 1996 pri výbuchu svojho auta. Bývalý policajt slúžil ako spojka medzi svedkom únosu Michala Kováča mladšieho Oskarom Fegyveresom a niekdajším novinárom Petrom Tóthom. Polícia jeho vraždu stále vyšetruje.

- Reklama -