Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR chápe pri pandémii ochorenia COVID-19 obavy Zväzu obchodu (ZO) SR. Uviedla to pre TASR Daša Račková, hovorkyňa ÚVZ SR, v reakcii na pondelňajšiu tlačovú besedu, na ktorej 1. viceprezident ZO SR Pavol Konštiak upozornil, že do predajní môžu chodiť aj ľudia pozitívni na nový koronavírus.
“My (obchodníci) sme v prvej línii, spolu s lekármi, pretože sa každodenne stretávame s množstvom ľudí,” poznamenal Konštiak. Obchodníci by podľa neho chceli byť čím skôr, po zdravotníkoch, zaočkovaní. “Pretože sme, ktorí máme otvorené obchody, v prvej línii. Mali by sme mať prednostné právo byť zaočkovaní,” povedal Konštiak.
Osobám pozitívnym na COVID-19 podľa Račkovej naďalej dôrazne odporúča zabezpečiť si nákup prostredníctvom rodiny, známych susedov, donášok, či služieb samospráv. “Využitie tejto výnimky za dodržania prísnych hygienických opatrení nie je pravidlom. Ide o možnosť a slúži pre ľudí v mimoriadnych situáciách, ktorí si nevedia zabezpečiť nevyhnutné životné potreby inak, pričom by boli vystavení porušeniu vyhlášky,” upozornila Račková.
“Veríme však, že pri súčasne nastavených hygienických opatreniach, všetky osoby nachádzajúce sa v obchodoch potravín tieto opatrenia striktne dodržiavajú a prevádzky na dodržiavanie opatrení vyzývajú a dohliadajú na to,” poznamenala hovorkyňa ÚVZ SR.
Pri samotnom nákupe sa podľa Račkovej nepredpokladá vysoké riziko vystavenia osôb obojstrannému úzkemu kontaktu (menej ako 2 metre po dobu dlhšiu ako 15 minút s komunikačnou interakciou). “Nakupujúci sú navyše pravidelne vyzývaní k dodržiavaniu protiepidemických opatrení. Kontakt s pozitívnou osobou v prípade nákupu potravín sa nepovažuje za úzky kontakt,” zdôraznila.
V prevádzke podľa hovorkyne ÚVZ platí napríklad pravidlo jedna osoba na 15 štvorcových metrov, dezinfekcia rúk pri vstupe, časté vetranie, častá dezinfekcia plôch a podobne,” povedala.
Predstavitelia ZO SR v pondelok zdôraznili, že obchodníci majú od 9.00 do 11.00 h prázdne predajne, ktoré sú vyhradené len pre seniorov. “Tento z nášho pohľadu nezmyselný úzus by už mal byť zrušený, pretože dôchodcovia môžu chodiť do predajní 24 hodín a ostatní zákazníci vo vyhradených hodinách pod hrozbou sankcie nemôžu nakupovať,” podčiarkol viceprezident ZO SR Konštiak.
“Vnímame, že zástancovia i kritici vyhradených hodín pre seniorov majú svoje argumenty. Z nášho pohľadu je práve počas takto vážnej epidemiologickej situácie dobré a dôležité, ak je vyhradený čas pre tých najzraniteľnejších a prosíme ich preto, aby v záujme ochrany ich zdravia využívali vyhradený čas vždy, keď je to možné,” dodala Račková ku kritike tzv. seniorských hodín.