Policajný prezident Peter Kovařík nariadil kontrolu postupu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v súvislosti so zbraňami, ktoré zostali v držbe zosnulého kľúčového svedka Františka Böhma. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
“Nariadil som v danej veci prezidiálnu kontrolu. Okrem toho už vec preveruje Úrad inšpekčnej služby (ÚIS), nebudem sa preto bližšie vyjadrovať, pokým nebude vyšetrovanie ukončené. Keď bude záver, že došlo k pochybeniu zo strany vyšetrovateľa, potom rozhodne jeho nadriadený oďalšom postupe,” uviedol vo svojom stanovisku Kovařík.
Riaditeľka tlačového odboru Ministerstva vnútra SR Barbara Túrosová pre TASR uviedla, že ÚIS sa vo veci smrti Böhma bude v trestnom konaní zaoberať možným porušením povinností príslušníkov polície v súvislosti so zbraňou, ktorou bol Böhm usmrtený.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka nechá preveriť dôvody, pre ktoré strelné zbrane zostali v Böhmovej držbe. Žilinka považuje za neprípustné, aby osoby obvinené zo závažnej organizovanej trestnej činnosti boli držiteľmi strelných zbraní. Nariadil preto krajskému prokurátorovi v Bratislave zabezpečiť, aby vyšetrovateľ ÚIS objasnil dôvody, pre ktoré nedošlo k odňatiu a zaisteniu strelných zbraní príslušným policajtom NAKA. Úlohou vyšetrovateľa je tiež posúdiť, či takýmto konaním nedošlo k trestnému činu. Generálny prokurátor požiada aj špeciálneho prokurátora, aby preskúmal správnosť a zákonnosť postupu dozorujúceho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry.
Böhm, kľúčový svedok vo viacerých aktuálne políciou vyšetrovaných kauzách, sa mal zastreliť v piatok (12. 2.) večer v obci Plavecký Štvrtok. Zranená pri ňom mala byť aj Böhmova manželka, ktorú mal postreliť. Prípad si vzhľadom na jeho závažnosť na mieste prevzala bratislavská krajská kriminálka. NAKA zadržala a obvinila Böhma podľa medializovaných informácií minulý rok v septembri v rámci akcie Božie mlyny. Spolupracovať mal s mafiánskou skupinou takáčovcov.