Ako je možné, že je priemerná pozitivita taká nízka? Pýtajú sa ľudia, pýta sa na sociálnej sieti aj matematik Richard Kollár a zároveň dáva odpoveď. Vychádza z toho, čo uviedol v sobotu premiér Matovič, že priemerná pozitivita antigénových testov bola v sobotu 0,77% z viac ako 1,3 milióna testov a v nedeľu to vyzeralo podobne. Tieto čísla treba dať podľa Kollára do súvislosti s existujúcimi dátami.
“30.10.2020 predvečer celoplošného testovania bola na Slovensku7-dňová incidencia PCR testov 17 180, a pozitivita PCR testov 19,7% (celkový počet PCR testov za ostatných 7 dní 91 749)
17.01.2021 predvečer celoplošného skríningu7-dňová incidencia PCR testov 15 116, a pozitivita PCR testov 21,5% (celkový počet PCR testov za ostatných 7 dní 70 346)
Teda číselne veľmi podobná situácia, dnes trochu horšia, trochu menej testovania, už bez trasovania cez RÚVZ, t.j. menej vyberané indikácie na PCR testy.
A ako to dopadlo plošné testovanie v novembri? Spolu viac ako 3,6 milióna testov 38 359 pozitívnych, pozitivita 1,06%. To je signifikantne vyššie ako dnešných 0,77%. T. j. napriek horším dátam v PCR testoch je pozitivita Ag testov plošne len 72% tej novembrovej. Čože?
Toto je však očakávaný efekt. Totiž, antigénové testy predovšetkým zachytávajú tých, ktorí sú pomerne čerstvo infikovaní. A tých je viac v čase rastu a menej v čase poklesu. A teraz máme väčšinou pokles. T. j. ak sme odhadovali senzitivitu antigénových testov (voči PCR testom) v prvom kole priemerne na úrovni cca. 50%, tak dnes je ich senzitivita len 36%. V priemere. Na mnohých miestach zrejme oveľa menej. Takže nedeje sa nič zvláštne, len sme si overili, že sme v klesajúcej fáze. A máme oveľa viac falošne negatívnych ako v novembri. Je ich veľa, veľmi veľa.
Áno, viacerí teraz budú namietať, že to sú PCR, to nás vôbec predsa nemusí zaujímať. No neviem. Členovia vlády na základe vlastnej skúsenosti a anekdotické dáta, ktoré pozná zo svojej vlastnej skúsenosti alebo z počutia takmer každý, hovoria, že antigénové testy vychádzajú negatívne systematicky aj tým, ktorí sú v zápätí hospitalizovaní, celým oddeleniam nemocníc, celým DSSkám, atď, teda aj v prostredí, kde sa rýchlo šíri infekcia. A to, že to nie sú všetci infekční sme videli predsa na výsledkoch plošného testovania na jeseň, urobili sme 5 a pol milióna testov a následne nám začali kolabovať nemocnice a čísla pozitívnych išli strmo hore.
Takže pozor. Falošne negatívnych je teraz medzi nami oveľa viac ako na jeseň. Apelujem na všetkých, negatívny test neznamená, že nie ste infekční. Ani v čase testu, nieto 7 dní po teste. Nie je čas robiť oslavy a väčšie stretnutia v interiéri,” upozorňuje na sociálnej sieti Richard Kollár. .
Prečo by sme mali veriť matematikom ? V USA poukazovali na štatistickú nemožnosť, že všetky korešpondenčné hlasy dostal Biden. Neuverili im.
Comments are closed.