Ak sa do ambulancie pacient nedovolá, neznamená to, že lekár nepracuje. Uviedol to prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth. Reagoval tak na apel Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktoré sa pridalo k výzve Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline, aby sa ambulantní lekári vrátili k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti.
Šóth tvrdí, že je načase spojiť sily a nie ich trieštiť. “Na mojej ambulancii máme aj asistentku – sestričku a ja osobne prijímam každý telefonát. Odpovedáme na maily a vyšetrujeme pacientov. Verte, že mi je ľúto každého pacienta, ktorého vyšetrujem a súbežne prijímam telefonické hovory,” povedal.
Žilinská nemocnica vo štvrtok (14.1.) upozornila, že množstvo pacientov hospitalizovaných v kritickom stave značne narastá. Do nemocníc podľa nej prichádzajú s ochorením COVID-19, pričom počas doby ochorenia sa niektorým z nich vôbec nepodarí spojiť s ambulanciou svojho lekára, dokonca ani telefonicky.
Pacienti prichádzajúci podľa tvrdení nemocnice v Žiline na prvé vyšetrenie až v nej, sú mnohokrát vo vážnom, zanedbanom zdravotnom stave, prípadne v stave, keď im nedokážu viac pomôcť.
Šótha vyjadrenie nemocničných lekárov zaráža. Predpokladá, že ich vyjadrenia súvisia s absolútnym vypätím celého zdravotníckeho systému a personálu. “Môžem všetkých ubezpečiť, že tak ako ja, aj moji kolegovia robia, čo majú. Prichádzajú rôzne opatrenia, nariadenia a odporúčania, na ktoré sme upozorňovali, že sú nesystémové,” komentoval.
Uviedol tiež, že najprv mali preferovať dištančnú formu komunikácie s pacientom a mali nariadené nerobiť preventívne prehliadky. Potom mali byť vyzvaní, aby ich robili, pričom pacientov mali objednávať na konkrétny čas. Dodal, že následne mali zasa ambulantní špecialisti pomáhať v nemocniciach na oddeleniach, rovnako mali tiež pomáhať pri očkovaní v centrách a pri testovaní na nový koronavírus.