USA by mohli využiť atentát na iránskeho vedca ako zámienku na akciu, myslí si Kosačov

0
Popredný iránsky jadrový fyzik Mohsen Fachrizáde-Mahábádí (vpravo) sedí počas stretnutia s iránskym najvyšším duchovným vodcom ajatolláhom Alím Chameneím v Teheráne. Popredný iránsky jadrový fyzik podľahol v piatok 27. novembra 2020 zraneniam, ktoré utŕžil pri ozbrojenom útoku neznámych páchateľov. Foto: TASR/AP

Spojené štáty by mohli využiť atentát na iránskeho jadrového fyzika Mohsena Fachrizádeha-Mahábádího ako zámienku na začatie rozsiahlej vojenskej akcie na Blízkom východe, uviedol v sobotu predseda výboru Rady federácie (hornej komory ruského parlamentu) pre zahraničné vzťahy Konstantin Kosačov.

„Lietadlová loď USS Nimitz a úderná skupina, ktorá ju sprevádza, dostali príkaz na návrat do zóny Perzského zálivu. Pentagón nariadil nasadenie USS Nimitz v Perzskom zálive tesne pred atentátom na Mohsena Fachrizádeha-Mahábádího. Zároveň ústredné velenie vzdušných síl USA oznámilo presun stíhačiek F-16 z Nemecka do Spojených arabských emirátov s cieľom posilniť bezpečnosť a stabilitu v regióne,” uviedol Kosačov, ktorého citovala agentúra TASS.

„Všetky tieto prípravy demonštrujú pripravenosť na rozsiahlu bojovú akciu. Vyžaduje si to istý spúšťač… a smrť iránskeho jadrového vedca môže tomuto účelu poslúžiť celkom dobre,” pokračoval Kosačov.

Situáciu označil za “nebezpečné hry s nepredvídateľnými, ale určite negatívnymi dôsledkami”. „A za to určite nemožno viniť vedenie Iránu,” poznamenal. Podľa jeho názoru možno atentát na vedca označiť za teroristický útok zameraný na destabilizáciu situácie v regióne a vyvolanie tvrdej reakcie Iránu. „Preto teraz, samozrejme, veľa záleží na nestrannosti iránskeho vyšetrovania atentátu, na reakcii (Teheránu) a postoji medzinárodného spoločenstva,” dodal Kosačov.

Mohsen Fachrizáde-Mahábádí podľahol po prevoze do nemocnice zraneniam, ktoré utrpel v piatok pri ozbrojenom útoku neznámych páchateľov v meste Ábsard na severe Iránu.

Iránsky prezident Hasan Rúhání obvinil Izrael, že jadrového fyzika zavraždil s podporou Spojených štátov.

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf vyhlásil, že za incidentom stojí Izrael.

Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí vyzval na potrestanie osôb stojacich za piatkovým atentátom.

Denník New York Times s odvolaním sa na dvoch nemenovaných predstaviteľov amerických tajných služieb napísal, že za útokom na Fachrizádeha je Izrael. Ďalšie podrobnosti však neuviedol.

Fachrizádeh, expert na vývoj rakiet, je považovaný za architekta iránskeho jadrového programu. Západné a izraelské tajné služby tvrdili, že viedol utajovaný program vývoja jadrových zbraní zastavený v roku 2003. V roku 2018 jeho meno spomenul aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu, keď obvinil Irán z pokračovania vývoja jadrových zbraní. „Zapamätajte si toto meno, Fachrizádeh,” povedal vtedy Netanjahu.

- Reklama -