V Spojených štátoch pribudlo za piatok ďalších 184 514 prípadov nákazy koronavírusom a 1401 úmrtí. Vyplýva to z najnovších údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa. USA tak prekonali hranicu 10,7 miliónov infikovaných a v krajine evidujú už viac ako 244 000 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19, informovala v sobotu stanica CNN.
Vo viacerých štátoch naďalej pribúdajú rekordné počty nakazených i hospitalizovaných osôb. Americké Centrum pre kontrolu chorôb (CDC) poukazuje na to, že počet hospitalizovaných pacientov je štyri razy vyšší medzi Afroameričanmi a Latinskoameričanmi než medzi belošským obyvateľstvom Spojených štátov.
Ako vyplýva z databázy Covid Tracking Project (CTP), v USA evidovali v piatok 68.516 hospitalizácií – ide o najvyšší počet od začiatku pandémie. V priemere ide o 62.123 hospitalizovaných pacientov za sedem dní, čo je nárast o 20,01 percenta v porovnaní s minulým týždňom. Rekordy čo sa týka hospitalizácií hlásilo podľa CTP 19 štátov USA.
Úradujúci americký prezident Donald Trump na piatkovej tlačovej konferencii pohrozil, že keď bude dostupná vakcína na nový druh koronavírusu, do štátu New York ju distribuovať nebude, informoval denník The Guardian. Trump poukázal na to, že guvernér tohto štátu Andrew Cuomo údajne “nedôveruje tomu, odkiaľ vakcína pochádza”. Cuomo “nám bude musieť dať vedieť, keď bude pripravený, lebo inak ju nebudeme môcť distribuovať do tohto štátu, ktorý ju okamžite neposkytne svojim obyvateľom”, povedal Trump.
Generálna prokurátorka New Yorku Letitia Jamesová v tejto súvislosti vo vyhlásení uviedla, že Trump sa týmto spôsobom snaží pomstiť tým, ktorí oponujú jeho politike. Cuomo totiž predtým spôsob, akým Trump pristupuje k pandémii COVID-19, nazval “najhorším zlyhaním od Pearl Harbor”.
„Keď bude kompletne vyvinutá vakcína na COVID-19, sme presvedčení, že administratíva Biden-Harrisová poskytne New Yorku náležitý počet dávok, aby si obyvatelia nášho štátu mohli vybudovať (voči vírusu) imunitu,” povedala Jamesová. „Ak dôjde k distribuovaniu vakcíny v čase súmraku Trumpovej administratívy a prezident bude chcieť hrať hry so životmi ľudí, podáme žalobu a vyhráme,” dodala.
The Guardian upozorňuje, že viacerí guvernéri v USA vyjadrili počas trvania pandémie obavy, že ak sa budú negatívne vyjadrovať o Trumpovi, bude to mať za následok, že im odoprie zásoby medicínskych pomôcok na boj s koronavírusom.