Kozmickej sonde Osiris-Rex sa podarilo získať vzorky z asteroidu

0
Na snímke z 11. augusta 2020 robotické rameno kozmickej lode amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Osiris-Rex počas skúšky odberu vzoriek z asteroidu Bennu. Foto: TASR/AP

Kozmickej sonde Osiris-Rex amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa v utorok krátko po 23.00 h SELČ úspešne podarilo získať vzorky z asteroidu Bennu. Ide o vôbec prvý pokus NASA zhromaždiť z asteroidu vzorky hornín a prachu a priviezť ich späť na Zem na ďalší výskum. Informovala o tom agentúra AFP.

Kľúčovým momentom misie bol približne 16-sekundový manéver, počas ktorého sa sonda o veľkosti veľkej dodávky dostala na niekoľko metrov od asteroidu. V poslednej fáze zostupu do kráteru na severnom póle asteroidu sonda výrazne spomalila, pričom sa pohybovala rýchlosťou iba približne desať centimetrov za sekundu. Následne do oblasti o veľkosti približne troch parkovacích miest natiahla svoje robotické rameno. To sa dotklo povrchu asteroidu, vychrlilo stlačený dusík, aby sa rozvíril povrch, a nasalo najmenej 60 gramov vzoriek.

Vedci dúfajú, že tieto vzorky pomôžu objasniť pôvod našej slnečnej sústavy. Asteroidy v slnečnej sústave totiž pozostávajú z rovnakého materiálu, z ktorého sa sformovali aj planéty.

To, či sa sonde podarilo zhromaždiť požadované množstvo vzoriek, bude jasné až v sobotu. Vedci chcú najmenej 60 gramov, no sonda je schopná získať až dva kilogramy vzoriek.

Očakáva sa, že Osiris-Rex sa vráti na Zem v septembri 2023.

Asteroid Bennu, ktorý je od Zeme vzdialený vyše 290 miliónov kilometrov, by sa v nasledujúcom storočí mohol dostať nebezpečne blízko našej planéty, hoci šance na náraz sú nepatrné.

- Reklama -