Návrh na zvýšenie základného imania Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) o 300 miliónov eur z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý predložili vláde SR na schválenie v stredu, predstavuje neprimeraný zásah štátu do fungovania pluralitného systému verejného zdravotného poistenia na Slovensku. Na sociálnej sieti to uviedol analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar.
„Ak by vláda týmto spôsobom chcela v dôsledku výpadku príjmov pre koronakrízu dofinancovať len VšZP a zároveň chcela sanovať jej tohtoročnú stratu, tak tým okrem nerovného diskriminačného prístupu k zdravotným poisťovniam hádže cez palubu vyše 40 percent občanov, ktorí sú poistení v súkromných zdravotných poisťovniach, čo môže byť vyhodnotené ako protiprávny postup,” komentoval.
Analytik sa obáva, že takýmto materiálom sa Slovensko mentálne nebezpečne blíži k naplneniu snáh niektorých vládnych politikov o vyhladovaní súkromných zdravotných poisťovní. Tým by sa tak podľa jeho slov malo začať neoplácať poskytovať ľuďom verejné zdravotné poistenie, čo by ich následne malo motivovať odísť z trhu. „Je to zaslepenosť, krátkodobé uvažovanie a odklon od poskytovania najvyššej hodnoty za peniaze pre spoločnosť,” tvrdí.
Zachar tiež nevidí zmysel v dotovaní stratových činností zo strany štátu, a to bez prijímania adekvátnych reforiem smerujúcich k dlhodobo udržateľnej dostupnosti, vyššej kvalite a efektívnosti verejných zdravotníckych služieb. Spravodlivou kompenzáciou dôsledkov koronakrízy by podľa názoru analytika bolo zvýšenie platieb za poistencov štátu.
Zase tára bludy!!! Štát môže financovať štátne inštitúcie!!! Na tom nie je nič protiprávne. A čo sa týka súkromných? Tak tie nech si dofinancujú akcionári!!! Nik im v tom predsa nebude brániť. Lebo ak by im v tom vláda bránila, tak potom by sa to dalo pokladať za zásah do podnikania!!! Je to idi. Ot ak prezentuje takýto názor.
Comments are closed.