Približne 3500 amerických firiem žaluje administratívu pre clá na čínsky import

0
logistic, merchandise, load
Foto: AbsolutVision, Pixabay

Približne 3500 amerických firiem vrátane automobiliek Tesla, Ford Motor, či maloobchodných reťazcov Target a Home Depot, zažalovalo americkú administratívu v uplynulých dvoch týždňoch za uvalenie ciel vo výške viac ako 300 miliárd USD (257,86 miliardy eur) na tovar vyrobený v Číne.

 V žalobách podaných na americkom súde pre medzinárodný obchod sa spomína obchodný zástupca USA Robert Lighthizer a úrad pre colnú správu a ochranu hraníc. Sú namierené, z pohľadu firiem, proti nezákonnej eskalácii obchodného sporu USA s Čínou v súvislosti s tretím a štvrtým kolom ciel.

Americké spoločnosti tvrdia, že vláda USA nezaviedla clá v požadovanej lehote 12 mesiacov a nedodržala administratívne postupy.

Firmy spochybňujú „neviazanú a neobmedzenú obchodnú vojnu, ktorá má vplyv na dovoz tovaru z Čínskej ľudovej republiky za miliardy dolárov“, podľa žaloby podanej výrobcom automobilových súčiastok Dana Corp.

Žaloby sa týkajú ciel zavedených v rámci dvoch skupín, známych ako Zoznam 3 a Zoznam 4A. Pri Zozname 3 ide o clá vo výške 25 % na dovoz z Číny za približne 200 miliárd USD, zatiaľ čo zoznam 4A sa týka ciel vo výše 7,5 % na tovar za 120 miliárd USD.

Jedna žaloba tvrdí, že administratíva nemôže rozšíriť clá na ďalší čínsky dovoz “z dôvodov, ktoré nie sú spojené s nekalými praktikami alebo krádežou duševného vlastníctva, ako to bolo predtým”. 

Medzi spoločnosti, ktoré podali žalobu, patria napríklad výrobca ťažkých nákladných vozidiel Volvo Group North America, americký maloobchod s autodielni Pep Boys, odevná spoločnosť Ralph Lauren, výrobca gitár Gibson, americká divízia koncernu Lenovo, výrobca golfového vybavenia Callaway Golf a ďalšie.

Reťazec Home Depot v žalobe uviedol, že čelí clám na bambusové podlahy, akumulátorové vŕtačky a mnoho ďalších výrobkov z Číny.

Úrad amerického obchodného zástupcu zatiaľ nereagoval na žiadosti o komentár.

Svetová obchodná organizácia (WTO) v tejto súvislosti 15. septembra uviedla, že USA porušili globálne obchodné pravidlá zavedením mnohomiliardových ciel v rámci obchodnej vojny s Čínou.

USA tvrdia, že clá na čínsky tovar boli oprávnené, pretože Čína kradla duševné vlastníctvo a nútila americké spoločnosti, aby preniesli svoje technológie do Číny výmenou za prístup na tamojší trh.

- Reklama -