Vo Veľkej Británii existujú dva zoznamy rizikových krajín z pohľadu šírenia nového koronavírusu. Jeden zoznam vytvorilo britské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré Slovensko zaradilo medzi zelené, bezpečné krajiny. Druhý vytvorilo ministerstvo dopravy, kde je SR zaradená medzi tzv. červené krajiny. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) na tlačovej konferencii. “Na britskej strane vidíme určitú nekoordinovanosť,” podotkol.
“Rokujeme o tom každý deň od momentu, keď sme boli informovaní o rozhodnutí Veľkej Británie,” povedal Korčok s tým, že aj vo štvrtok má hovoriť s britskou ministerkou pre Európu. Bude požadovať koordináciu a zosúladenie oboch britských zoznamov.
“Treba sa pozrieť na to, že rozhodnutie, ktoré prijala Veľká Británia, je predmetom kontroverzie v samotnej Británii”.
Slovensko má podľa neho vynikajúce výsledky a to by mal byť dostatočný dôvod na to, aby Veľká Británia na budúci týždeň prehodnotila svoj prístup.
“Treba sa pozrieť na to, že rozhodnutie, ktoré prijala Veľká Británia, je predmetom kontroverzie v samotnej Británii,” poznamenal šéf diplomacie.
Na margo brexitu Korčok uviedol, že rokovania sa momentálne nachádzajú v zložitej fáze.
“Manželstvo” medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou (EÚ) sa skončí zabuchnutými dverami bez toho, aby sa “po rozvode” vedelo, ako budú spolu ďalej fungovať, myslí si minister.
“Británia je a zostane strategickým partnerom pre celú EÚ, pre Slovensko, ale bolo by na škodu, ak by sme nemali jasno v tom, ako budú v budúcnosti vyzerať naše vzťahy,” hovorí. Apeluje preto na Britániu, aby využila posledné mesiace a k rokovania pristúpila konštruktívne.
Boj o finančný balík z Európskej únie (EÚ) sa ešte len začína. Slovensko musí obstáť v konkurencii dobre, aby financie prinieslo domov. Uviedol to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) na štvrtok na tlačovej konferencii.
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) ide podľa Korčoka na summit EÚ pripravený dobre. Komunikovali spolu a vie, kde sú priority SR.
Financie z EÚ Korčok prirovnal “k medveďovi, ktorý stále behá po lese”. Minister si želá, aby sa rokovania o balíku ukončili v lete, pretože Európa potrebuje silný impulz. Je tiež potrebné vrátiť ekonomiku do čísel pred krízou. Predpokladá však, že k dohode nedôjde na prvý pokus.
Financie z EÚ Korčok prirovnal k medveďovi, ktorý stále behá po lese.
Na margo pôsobenia prvých 100 dní v úrade Korčok skonštatoval, že “ministerstvo od svojho vzniku viedlo najväčšiu logistickú operáciu krízového manažmentu.” Rezort diplomacie repatrioval 4531 osôb.
Zastupiteľské úrady zároveň asistovali pri návrate 1935 osôb zo 110 krajín. Ministerstvo realizovalo 179 repatriačných autobusových a 26 leteckých spojení. Vďaka pomoci z 15 krajín sa späť na Slovensko dostalo 631 občanov, uviedol Korčok.
Ministerstvo zahraničných vecí počas svojich prvých 100 dní podporilo návrh vyhlásenia Spojeného kráľovstva k ľudsko-právnej situácii v Hongkongu a uznalo za dočasného prezidenta Venezuelskej bolívarovskej republiky Juana Guaidóa.
“Sto dní mi potvrdilo, že zahraničná politika začína doma. Slovensko je plnou súčasťou tohto komplikovaného sveta, doslova od neho závisíme.”
Rezortu sa podarilo získať aj dlhodobý mandát pre Ozbrojené sily SR v Lotyšsku. “Týmito troma rozhodnutiami chceme jasne povedať, kde SR patrí,” poznamenal šéf diplomacie.
Korčok chce robiť zahraničnú politiku viac doma. “Sto dní mi potvrdilo, že zahraničná politika začína doma. Doma musíme vysvetliť našim občanom, že Slovensko je plnou súčasťou tohto komplikovaného sveta, doslova od neho závisíme,” povedal.
Korčok plánuje od jesene zaviesť aj pravidelné híringy k zahraničným témam, ktoré budú k dispozícii online na webe.