Na Slovensko sa dováža odpad z deviatich krajín, najviac z Rakúska

0
Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) (Autor: TASR)

Na Slovensko sa dováža odpad z deviatich európskych krajín. Najviac odpadu pochádza z Rakúska. Väčšina dovezeného odpadu putuje na zhodnotenie do cementárne v obci Rohožník v okrese Malacky. Vyplýva to z Prehľadu rozhodnutí na cezhraničnú prepravu a dovoz odpadov vydaných v roku 2019. TASR prehľad získala na základe infožiadosti.

Odpad sa na Slovensko dováža aj z Chorvátska, Maďarska, Švajčiarska, Česka, Slovinska, Talianska, Nemecka a Belgicka. Väčšina odpadu sa podľa prehľadu používa na spaľovanie.
Odpad na Slovensku končí v zariadeniach na zhodnotenie. Najviac odpadu smeruje do cementárne v Rohožníku a v obci Turňa nad Bodvou v okrese Košice-okolie. Obe cementárne vlastní spoločnosť CRH (Slovensko). Odpad na spaľovanie sa dováža aj do cementárne v obci Horné Srnie v okrese Trenčín, ktorú vlastní spoločnosť Cemmac. Zo zahraničia sa odpad dostáva aj do obce Slavec v okrese Rožňava, Ladce v okrese Ilava, Zvolena, Pezinku či Dubnice nad Váhom, vyplýva z prehľadu rozhodnutí.
Najviac dovážaný je horľavý odpad a zmiešané materiály z mechanického spracovania odpadu. Taktiež aj drevo, popol, škvara, odpadové farby a laky, zmesi betónu, tehál, škridiel, obkladového materiálu či odpadový plast.
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) pred mesiacom povedal, že chce zakázať dovoz odpadu na Slovensko zo zahraničia. Plánuje zmeniť aj znenie zákona o odpadoch, ktoré je vraj nejasné. Budaj vysvetľuje, že zákon na jednej strane zakazuje dovoz odpadu na Slovensko, no na strane druhej povoľuje dovoz spracovaných odpadov na energetické zhodnotenie.

- Reklama -