Národniar Hrnko sa pustil do Fica: Kto tu hovorí o šetrení? A čo 60 miliónov pre Bžána? Ak je pád vlády jediné riešenie, tak asi nie je čo povedať

    0
    Anton Hrnko (Autor: TASR)

    “Ak je to (pád vlády) jediné riešenie, aby v tomto štáte platili zákony a právo, tak asi nie je čo povedať,” odpovedal Hrnko na otázku, či mu stojí otázka platov za pád vlády.

    Zmrazovanie platov označil za populizmus. “Z populistických dôvodov predchádzajúce vlády a parlamenty zmrazovali platy,” vyhlásil Hrnko a poukázal, že napríklad taká 60-miliónová odmena pre advokáta Bžána by pokryla šesťročné náklady na zvýšenie platov ústavných činiteľov.

    “Kto tu hovorí o šetrení? Ľudia z určitého politického tábora mu podpísali 60 miliónov eur. Tak nech sa tu niekto nehrá na nejakého mecenáša, ktorý je na sociálne cítenie a chodí robiť na zmeny. My chceme robiť to, čo máme robiť, a budeme robiť to, čo máme robiť,” odkázal Hrnko premiérovi.

    Podpredseda SNS je za systémové riešenie platov ústavných činiteľov. Národniari chcú zákon pripraviť s relevantnými politickými stranami začiatkom roka. 

    Zákon by mal riešiť dnešný, podľa Hrnka bezprávny stav, ktorý zapríčinili sudcovia. Pripomenul, že po prvom zmrazení platov to sudcovia napadli na Ústavnom súde, ten im dal za pravdu, a tak sa platy sudcov na rozdiel od ostatných ústavných činiteľov nezmrazujú. “Ak chceme dosiahnuť právny stav, musíme dosiahnuť to, aby všetci dostávali platy podľa jedného princípu, čo môj návrh riešil. Žiaľ, nedostal sa do parlamentu,” povedal Hrnko.

    Zákon podľa jeho slov pripravoval s podporou premiéra. Právna norma by podľa Hrnka vyriešila otázku platov ústavných činiteľov a sporné veci. Nerozumie, prečo Fico prišiel so zmrazovaním platov v zrýchlenom konaní. Ak by skrátené konanie navrhol opäť, Hrnko by hlasoval podľa svedomia a presvedčenia, ako mu umožňuje ústava. O situácii bude rokovať poslanecký klub, ktorý sa rozhodne, ako sa k tomu postaví. “Podľa toho, čo príde na stôl, sa rozhodneme,” doplnil predseda klubu Tibor Bernaťák.

    Zdôraznil, že SNS v žiadnom prípade nie je za výrazné zvyšovanie platov ústavných činiteľov. “Sme za rozumné riešenie,” povedal Bernaťák. Chce, aby platy ústavných činiteľov boli v rozumnej výške. “Aby mali aj poslanci také platy, ako si zaslúžia,” podotkol.

    Fico dnes uviedol, že ak poslanci NR SR nezmenia svoj postoj k zmrazovaniu platov ústavných činiteľov do konca tohto roka, spojí to s hlasovaním o dôvere vlády. Premiér to uviedol v reakcii na to, že poslanci odmietli riešiť zmrazenie platov v skrátenom konaní.

    “S veľkou nevôľou som prijal rozhodnutie NR SR, ktorá neschválila mnou navrhované zmrazenie platov ústavných činiteľov. V kontexte mzdových pomerov na Slovensku považujem zvýšenie týchto platov o takmer 1000 eur za absolútne neprípustné,” odkázal Fico. Preto očakáva, že parlament ešte do konca roka zmení svoje rozhodnutie. “V opačnom prípade budem iniciovať spojenie hlasovania o platoch ústavných činiteľov s hlasovaním o dôvere vláde. Zároveň som pripravený na diskusiu o systémovom riešení tejto témy naprieč politickým spektrom,” dodal premiér.

    Poslanci v utorok (28.11.) nepodporili návrh vlády, aby sa o zmrazení platov rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní. Za daných okolností to bola jediná možnosť, ako zabezpečiť účinnosť zmeny už od januára 2018. Zrýchlený režim podporilo len 32 poslancov. Kladne hlasovali poslanci ĽSNS, niektorí zo Smeru-SD, Andrej Danko z SNS a zopár poslancov Mosta-Híd.

    - Reklama -