Bugár vyslal Ficovi jasný signál: Zmrazené platy nebudú. My za to hlasovať nebudeme. Národná rada nie je podriadená premiérovi ani vláde

    0
    Béla Bugár (Autor: TASR)

    “Momentálne nejde o platy, ale o to, či stačí, ak vláda alebo premiér povie, že buď zmrazíte platy, alebo padne vláda. Zmrazené platy nebudú. My za to hlasovať nebudeme. Či tie platy budú zvýšené o jedno či o 100 eur, to je bezpredmetné. Národná rada SR nie je podriadená vláde,” skonštatoval Bugár.

    Koalícia môže podľa neho dobre fungovať len na základe dodržania dohôd. Strana Most-Híd považuje za neprijateľnú situáciu, ktorá vznikla, keď poslanci odmietli zmrazovanie platov v zrýchlenom režime. “Je potrebné zdôrazniť, že Národná rada nie je podriadená ani vláde, ani premiérovi. Slovenská republika je parlamentnou demokraciou, kde vláda zodpovedá parlamentu,” skonštatoval šéf Mosta-Híd. 

    V platoch treba hľadať systémové riešenie

    V strane sú presvedčení, že nastal čas prijať systémové riešenie, ktoré bude pokrývať platy nielen ústavných činiteľov, ale aj manažérov v štátnych podnikoch. Vzhľadom na to, že novela zákona o platových pomerov ústavných činiteľov je v prvom čítaní, očakávajú, že vláda takýto návrh do parlamentu predloží už v druhom čítaní, to znamená na budúci rok.

    Strana chce iniciovať aj stretnutie koalície. V sobotu chce Bugár volať premiérovi, aby takéto stretnutie prebehlo najneskôr v utorok. Myslí si, že je dobré, ak si premiér vypočuje názory aj vlastných poslancov a aj iných poslancov koalície. Most-Híd má v tejto otázke aj vlastný návrh, predstaviť ho však chce najprv koaličným partnerom a hľadať s nimi kompromisné riešenie.

    Aktuálnou politickou témou je aj zmrazovanie platov ústavných činiteľov. Poslanci odmietli zmrazovanie v zrýchlenom režime, volajú po systémovom riešení platov. Premiér Robert Fico (Smer-SD) vyhlásil, že bude trvať na zmrazení a hovoril aj o možnosti spojiť hlasovanie o platoch s dôverou vláde. To kritizoval Most-Híd aj SNS. Fico naznačil možnosť presadiť zmrazenie cez nepriamu novelu nejakého zákona. S tým mieni prísť Smer-SD, ktorý ale súčasne zdôrazňuje potrebu čo najskôr pripraviť a prijať komplexnú novú úpravu platov. Systémové riešenie preferuje aj SNS a Most-Híd. Pokiaľ by sa platy nezmrazili na aktuálnej schôdzi, poslancom by od januára stúpli približne o 1000 eur. Koalícia sa má o platoch rozprávať na budúci týždeň.

    Podporujú Žitňanskej nesúhlas s nomináciiou Jankovskej

    Koaličná strana Most-Híd podporuje svoju podpredsedníčku a ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú v jej nesúhlasnom stanovisku k nominácii štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej (nom. Smeru-SD) do Súdnej rady SR. Po sobotňajšej Republikovej rade Mosta-Híd v Šamoríne to vyhlásil Bugár. 

    Upozornil, že ak by sa ostatní členovia koalície spojili s opozíciou pri presadzovaní Jankovskej, Most-Híd to bude považovať za zásadné porušenie koaličnej zmluvy. Jankovská totiž podľa Bugára nespĺňa princíp občianskosti pri kreovaní Súdnej rady.

    “Pri jej nominácii nebola navyše dosiahnutá dohoda v koalícii,” podotkol. Žitňanská v sobotu uviedla, že bude do Súdnej rady presadzovať nesudcov. “V pani Jankovskej sa sklbuje aj politik so sudcom v jednej osobe. Myslím si preto, že táto nominácia nezodpovedá tomu, čo je napísané v koaličnej zmluve a programovom vyhlásení vlády,” vysvetlila s tým, že dohody by sa mali dodržiavať.

    Poslanci Národnej rady SR už niekoľkokrát voľbu člena Súdnej rady SR odložili, keďže v koalícii sa nedohodli. Snemovňa má voľbu na stole aj na aktuálnej schôdzi. Žitňanská trvá na tom, že v Súdnej rade nemajú sedieť politici ani sudcovia. V Smere-SD uvažujú o stiahnutí Jankovskej, údajne je to veľmi pravdepodobné.

    Most podporuje účasť Slovenska v jadre EÚ i modernizáciu armády 

    Strana Most-Híd podporuje účasť Slovenska v jadre Európskej únie a schvaľuje aj modernizáciu slovenskej armády. Postoje strany k aktuálnej situácii v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky vychádzajú z programového vyhlásenia vlády, ktoré hovorí, že “záujmom krajiny je jednoznačná kontinuita v proeurópskej a proatlantickej orientácii SR. Most-Híd sa plne stotožňuje s obsahom bezpečnostnej aj obrannej stratégie.

    “Tieto stratégie prijala vláda a je to v súlade s naším volebným programom,” priblížil Bugár. Strana taktiež podporuje modernizáciu Ozbrojených síl SR, prezbrojenie zo sovietskej na modernú západnú techniku. “Len takýmto spôsobom vieme zabezpečiť nárast spôsobilosti našej armády a aj takto sa dajú naplniť ciele, ktoré chceme aj vzhľadom na našich spojencov splniť,” podotkol. 

    Most-Híd podporuje účasť Slovenska v jadre EÚ. Jadro bude mať podľa strany dva piliere – ekonomiku a bezpečnosť. Pre Slovensko je to podľa Mosta-Híd kľúčový prvok, z pohľadu dlhodobého ekonomického rozvoja, politického vplyvu a bezpečnosti. Strana tiež pokladá spojenecké aktivity za kľúčový prvok bezpečnosti nielen Slovenska, ale aj Európy. Účasť SR na operácii NATO v Pobaltí považuje za kľúčovú pre vyjadrenie solidarity s našimi najbližšími spojencami.

    - Reklama -