Poľský premiér v utorok už skôr urobil zmeny vo svojom kabinete a odvolal kontroverzných ministrov, ktorí mali spory s Bruselom. Odvolanie sa týkalo ministrov zahraničných vecí, obrany a životného prostredia.
Premiérove kroky naznačujú, že sa snaží o nápravu vzťahov s partnermi v Európskej únii a o odvrátenie prípadných sankcií EÚ, keďže postavenie Poľska v únii sa zhoršuje.
Novým ministrom zahraničných vecí sa stal Jacek Czaputowicz, ktorý v úrade nahradil Witolda Waszczykowského. Novým šéfom rezortu obrany je Marek Blaszczak, ktorý vystriedal Antoniho Macierewicza, a novým ministrom životného prostredia Henryk Kowalczyk, informovala agentúra PAP.
Morawiecki počas skladania slávnostného sľubu nových ministrov v prezidentskom paláci vo Varšave povedal: “Nie sme a nechceme byť dogmatickou, doktrinárskou vládou, ani vládou socialistických či neoliberálnych krajností.”
Premiér dodal, že chce, aby malo Poľsko významnú úlohu v silnej Európe.
O výmene šéfov týchto i ďalších rezortov rozhodol premiér Morawiecki tesne pred svojím odchodom do Bruselu, kde sa stretol s predsedom EK Junckerom. Témou ich spoločného rozhovoru bola najmä reforma
justície v Poľsku, pre ktorú Európska komisia iniciovala konanie voči tejto krajine. Výsledkom môže byť to, že Poľsko zbavia hlasovacích práv v EÚ.
Morawiecki v utorok na tlačovej konferencii v Bruseli po večeri s Junckerom povedal, že sa šéfovi EK snažil vysvetliť cieľ zmien v justičnom systéme Poľska, ako aj to, že sú dlho očakávané a nutné.
“Povedal som, že naším zámerom je vytvoriť účinnejší, spravodlivejší a objektívnejší systém, a taký, ktorý bude transparentný a rentabilný,” vyhlásil Morawiecki na tlačovej konferencii.
Ďalšími témami diskusie oboch lídrov boli energetika a klimatická politika, ako aj približne milión Ukrajincov utekajúcich pred konfliktom s Ruskom do Poľska, kde nachádzajú útočisko.
Brusel opakovane vyslovil obavy nielen so zmienenou reformou súdnictva, ale aj s poľským odmietaním prijímať migrantov podľa schváleného plánu EÚ a s výrubom v poľskom Bielovežskom pralese, ktorý je od
roku 2011 uznaný za prírodné dedičstvo UNESCO.