“Existuje stále dosť krajín, ktoré neratifikovali dohovor. Myslím si, že sa pripravoval horúcou ihlou a mnohé krajiny ho rýchlo podpísali. Až pri podrobnejšom skúmaní však zistili, že dohovor má problém s ich národnou legislatívou a že obsahuje genderovú ideológiu,” vyjadril sa Škripek.
Podľa poslancov OĽaNO by občania EÚ určite privítali, keby sa vytvoril nový dohovor, ktorý by pomohol pri riešení problému týraných žien, ale robil by to bez genderovej ideológie a nezmyselného tlaku na členské štáty.
Všetky kresťanské cirkvi sa obrátili na vládu, aby stiahla podpis Slovenska pod Istanbulským dohovorom. Cirkvi sa na tomto vyhlásení dohodli ešte 13. februára, čítať v kostoloch sa bude 25. februára.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) nedá súhlas na to, aby vláda predložila Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor) na ratifikáciu, pokiaľ budú existovať legitímne a zjavné rozpory medzi jeho obsahom a ústavnou definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy. Fico to vyhlásil vo štvrtok s tým, že ide o spoločné stanovisko všetkých troch strán vládnej koalície.