V Nemecku zasahovala polícia proti teroristom. Pozor, nešlo však o moslimov, ale o „ľavicových aktivistov“

    0
    Ilustračná foto. (Autor: flickr.com)

    V Spojených štátoch má ľavicové hnutie Antifa nálepku teroristického hnutia a zásah nemeckej polície z minulého týždňa ukazuje, že americké spravodajské služby rozhodne nehovoria do vetra. Polícia v Durínsku podľa magazínu Spiegel počas preverovania členov bunky Antifa objavila niekoľko kilogramov chemikálií, ktoré sa používajú pri výrobe „výbušných náloží“. Premiér Durínska Bodo Ramelow z Die Linke, ktorý zastáva svoj post od roku 2014, sa teraz ocitol pod tvrdým politickým tlakom.

    Ako uvádza Spiegel, k razii durínskej polície došlo minulý týždeň v utorok a zaistení pri nej boli dvaja páchatelia vo veku dvadsaťpäť a tridsaťjeden rokov. Polícia u nich našla niekoľko kilogramov výbušnín a chemikálií a už proti nim vzniesla konkrétne obvinenia. Obaja páchatelia patria k okruhu ľudí, ktorí sympatizujú s extrémne ľavicovým zoskupením Antifa.

    Jeden z podozrivých bol konkrétne členom Aliancie za občiansku odvahu a ľudské práva, ktorej vláda Durínska udelila ocenenie za dodržiavanie demokratických princípov. A práve preto sa teraz stal vedúci predstaviteľ durínskej vlády Ramelow hlavným terčom kritiky prichádzajúcej z radov politikov aj verejnosti. „Zverejnené výsledky vyšetrovania ukazujú, že Ramelow ocenil organizáciu, ktorej predstaviteľ plánoval teroristický útok,“ cituje magazín šéfa durínskej CDU Mika Mohringa.

    Ako píše Spiegel, v najbližších dňoch by sa mal celým prípadom začať zaoberať parlament v Durínsku. Napriek pomerne jasným dôkazom súd nateraz netvrdí, že by zatknuté osoby plánovali bombové útoky. Podľa prokuratúry v najľudnatejšom meste Durínska Gera zatiaľ nie je preukázané, že by mali zámery páchateľov politické korene. Naopak minister vnútra tejto spolkovej krajiny Georg Maier z SPD nevylučuje, že chystané útoky boli politicky motivované.

    Maier pripomenul násilnosti v priebehu summitu G20 v Hamburgu, na ktorých sa vlani v lete značnou mierou podieľala práve Antifa a jej blízke ľavicovo-extrémistické hnutia. O niekoľko dní neskôr nemecké médiá dokonca informovali o snahe ľavicových radikálnych zoskupení narušiť plynulý chod železničnej dopravy. Na vlakovú dopravu podľa Deutsche Bahn zaútočili ľavicoví radikáli v roku 2016 viac ako tridsaťkrát.

    - Reklama -