Veľvyslanec zdôraznil, že táto otázka sa týka tých, ktorí “komunikujú medzi Bratislavou a Prahou”. “Ale ja nemám najmenšie pochybnosti o tom, že ak by sa Slovensko obrátilo na Českú republiku, tak Česká republika veľmi ochotne tú rolu prijme,” skonštatoval Povejšil.
Nešlo by o prvý prípad vzájomného zastupovania na vrcholnom stretnutí lídrov EÚ. Robert Fico v marci 2017 zastúpil bývalého predsedu českej vlády, ktorý dvojdňový samit nedokončil pre snem ČSSD v Brne. Fico vtedy zastúpil Sobotku v druhý, neformálny deň summitu, keď sa už neprijímajú žiadne závery.
V prípade, ak prezident SR Andrej Kiska vymenuje do štvrtka novú vládu na čele s Petrom Pellegrinim (Smer-SD), na samite EÚ nás bude reprezentovať on. Pokiaľ sa tak nestane, v hre je aj možnosť, že Slovensko nebude mať na samite premiéra a môže sa nechať zastupovať iným štátom, napríklad Českou republikou.
Dvojdňový samit Európskej rady, ktorý sa začne v Bruseli vo štvrtok (22.3.), bude mať primárne ekonomický charakter. Hlavy štátov a predsedovia vlád členských krajín budú okrem iného diskutovať aj o útoku za pomoci nervového plynu v Salisbury, o vzťahoch s Tureckom či digitálnom zdaňovaní. V piatok, v druhý deň samitu, bude 27 lídrov (bez britskej premiérky) diskutovať o brexite a v ešte užšom formáte 19 lídrov eurozóny o zmenách, pred ktorými stojí spoločná menová únia.