Organizátori v poradí už druhej bruselskej konferencie o Sýrii (prvá bola v apríli 2017) dúfajú, že sa im podarí poskytnúť impulz, ktorým sa obnovia mierové rokovania v Ženeve, a že sa darcom podarí vyzbierať zhruba osem miliárd dolárov určených na humanitárnu pomoc pre občanov Sýrie trpiacich už osem rokov vojnovým konfliktom.
Čižov, ktorý na konferencii zastupuje Ruskú federáciu, vyjadril poľutovanie nad absenciou predstaviteľov sýrskeho vládneho režimu v Bruseli. “Myslím, že je to nevýhoda tejto konferencie, myslím si, že je to chyba,” povedal počas svojho vystúpenia.
Reagoval tak na predošlú výzvu šéfky diplomacie EÚ Federiky Mogheriniovej, aby Rusko, Irán a Turecko zastavili boje v Sýrii a vyvinuli tlak na sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby zasadol k mierovým rokovaniam.
Doterajších osem kôl rokovaní v Ženeve znamenalo len malý pokrok, lebo Asadov režim za žiadnu cenu nechce rokovať so svojimi protivníkmi z rozdelenej a oslabenej sýrskej opozície.
Vojenská podpora Ruska a Iránu umožnila sýrskym vládnym jednotkám obnoviť ofenzívu a zabezpečiť si významné územné zisky v povstaleckých oblastiach.
Britská ministerka pre medzinárodný rozvoj Penny Mordauntová v tejto súvislosti v Bruseli poukázala na činnosť Moskvy, ktorá bola v neprospech politického riešenia sýrskeho konfliktu.
“Vetovaním rezolúcií OSN o Sýrii, k čomu došlo 12-krát, dalo (Rusko) Asadovi zelenú na to, aby sa dopúšťal krutostí voči svojmu vlastnému ľudu,” povedala Mordauntová.
Upozornila, že zmyslom bruselskej konferencie je riešiť naliehavé humanitárne potreby v Sýrii a v okolitom regióne, pričom však všetci vedia, že jediným riešením pre ukončenie utrpenia ľudí postihnutým týmto konfliktom je politická dohoda.
Delegáti konferencie sa netaja ambíciami hovoriť o rekonštrukcii povojnovej Sýrie, avšak akékoľvek financovanie tohto projektu je nemožné bez dôveryhodnej a udržateľnej politickej transformácie Sýrie.
OSN, ktorá je spolu s EÚ spoluorganizátorom bruselskej konferencie, vyjadrila nádej, že sa darcom v Bruseli podarí poskytnúť záväzky na poskytnutie ôsmich miliárd dolárov na pomoc približne 6,6 miliónom ľudí so štatútom vnútorných vysídlencov v Sýrii a vyše 5,6 miliónom sýrskych utečencov žijúcich v susedných krajinách.