Berlusconiho usvedčili v roku 2013 z daňových únikov, čo viedlo k jeho vylúčeniu z hornej komory talianskeho parlamentu a šesťročnému zákazu zastávať akúkoľvek volenú funkciu. Milánsky súd však na žiadosť právnikov 81-ročného Berlusconiho zákaz stiahol na základe “dobrého správania” expremiéra.
Milánsky hlavný prokurátor Roberto Alfonso podľa agentúry ANSA uviedol, že prokuratúra sa ešte rozhodne, či sa voči tomuto rozhodnutiu súdu odvolá. Berlusconi mal možnosť odslúžiť si väzenský trest verejnoprospešnými prácami, čo aj využil – pomáhal ľuďom v zariadení pre liečbu Alzheimerovej choroby.
“Päť rokov nespravodlivosti sa konečne skončilo. Berlusconi bude môcť byť znovu kandidátom,” uviedla vo vyhlásení jeho politická strana Forza Italia (FI – Taliansko vpred).
Berlusconi viedol pred parlamentnými voľbami, ktoré sa konali 4. marca, intenzívnu kampaň, hoci sám nebol kandidátom. FI však zaostala za očakávanými výsledkami a v stredopravicovom bloku sa zaradila za stranu Liga Severu. Berlusconi za príčinu neúspechu označil fakt, že ľudia vedeli, že sa nemôže stať premiérom.
Stredopravicový blok vzišiel z volieb ako najsilnejšie politické zoskupenie, zatiaľ čo populistické Hnutie piatich hviezd (M5S) sa stalo najsilnejšou samostatnou stranou.
Žiadna zo strán nezískala dostatočný počet poslaneckých kresiel na to, aby mohla vládnuť sama, pričom úsilie o vytvorenie koalície marila skutočnosť, že hnutie M5S odmietalo spoluprácu s FI. Vedenie M5S tvrdilo, že Berlusconi zosobňuje politickú korupciu v Taliansku.
Po vyše deviatich týždňoch patovej situácie a s narastajúcou hrozbou predčasných volieb dal Berlusconi v stredu Lige Severu súhlas na vytvorenie koaličnej dohody bez strany Forza Italia.