Je našou povinnosťou zabrániť im, aby prenikli na územie Izraela a ublížili nám, vyhlásil izraelský minister obrany na margo “kanibalov” z Gazy

    0
    Avidgor Lieberman (Autor: TASR)

    “Nepočúvajte hlasy pokrytcov vo svete,” napísal Lieberman podľa agentúry DPA na sociálnej sieti Twitter po stretnutí s izraelskými vojakmi a veliteľmi na juhu Izraela.

    “Môžeme si len predstaviť, čo by sa stalo, keby títo teroristi vtrhli to jednej z (pohraničných) komunít. Je našou povinnosťou zabrániť im, aby prenikli na územie Izraela a ublížili nám,” dodal Lieberman.

    Lieberman pred novinármi nazval radikálne hnutie Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy, “kanibalmi” a odmietol správy o možnom dlhodobom prímerí. “Nevidíme nič dôležité, nič významné,” podotkol v reakcii na tvrdenia o neformálnych komunikačných kanáloch s Hamasom. Ako dodal, Izrael by zvážil prímerie len v tom prípade, keby sa Hamas úplne odzbrojil.

    Izrael protestoval voči poníženiu veľvyslanca v Turecku 

    Izraelské ministerstvo zahraničných vecí si v stredu predvolalo služobne najvyššie postaveného tureckého diplomata v krajine, aby mu vyjadrilo svoj protest proti “ponižujúcemu” zaobchádzaniu s izraelským veľvyslancom v Turecku.

    Izraelský veľvyslanec Ejtan Naeh sa totiž na letisku v Istanbule musel podrobiť prísnej bezpečnostnej prehliadke, pričom si musel vyzuť aj topánky. Nemenovaný zdroj pre izraelské médiá uviedol, že diplomat sa musel podrobiť aj kontrole rúk, aby sa zistilo, či na nich nemá stopy po výbušnine. K prehliadke boli údajne zámerne prizvaní aj novinári, ktorí ju nasnímali.

    Naeh opustil Turecko po tom, ako ho tamojšie úrady požiadali o odchod z krajiny na neurčitý čas. Tlmočili mu tiež protest proti použitiu sily voči palestínskym demonštrantom a vyjadrili nesúhlas s presťahovaním veľvyslanectva USA do Jeruzalema.

    Okrem toho Turecko najnovšie požiadalo o odchod z krajiny aj izraelského generálneho konzula v Istanbule Josefa Leviho-Sfariho.

    Spomínaný incident na letisku podľa denníka The Times of Israel pripomína udalosť z roku 2010, keď sa vtedajší námestník izraelského ministra zahraničných vecí Danny Ajalon zrejme pokúsil verejne ponížiť tureckého veľvyslanca v Izraeli Oguza Čelikkola tým, že ho posadil do nižšieho kresla a v miestnosti, kde sa stretli, odstránil zo stola tureckú vlajku. Počas stretnutia potom Ajalon tureckému diplomatovi vytýkal odvysielanie protiizraelských seriálov v tureckej televízii. Ankaru toto správanie pobúrilo. Ospravedlňovať sa musel Ajalon aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

    - Reklama -