“Úrady majú v súčasnej dobe projekt na obnovu starovekého mesta Palmýra a odstránenie všetkých škôd, ktoré tam vznikli. Dostali sme tiež veľké ponuky od svetových mocností na reštaurovanie artefaktov a historickej hodnoty Palmýry. Verím, že v lete 2019 bude Palmýra plne pripravená privítať návštevníkov,” povedal guvernér.
Podľa jeho slov ponuky na pomoc prišli od Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), Ruska, Poľska, Talianska a ďalších krajín či inštitúcií, ako aj od európskych mimovládnych organizácií. “Ide o svetové dejiny, Palmýra nepatrí iba Sýrii,” prízvukoval Barází.
Palmýra, často označovaná za “nevestu sýrskej púšte”, bola významným obchodným a kultúrnym strediskom na križovatke antických obchodných ciest. Najväčší rozmach dosiahla v 1.-2. storočí n.l.
Palmýru, ktorá je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO, sýrske vládne sily opätovne získali späť koncom marca 2016. Mesto bolo pod kontrolou extrémistických militantov z organizácie Islamský štát (IS) od mája 2015. Za menej než rok ich prítomnosti zničili džihádisti slávny víťazný oblúk so stĺporadím i ďalšie staroveké pamiatky.
Sýrska armáda dosiahla v posledných mesiacoch sériu víťazstiev nad extrémistami z IS pri Damasku a na juhu krajiny a získala späť väčšinu obsadeného územia.