OĽaNO: Chceme zvýšiť platy zdravotných sestier a pôrodných asistentiek

    0
    Ilustračná fotografia (Autor: SITA)

    “Predpokladáme, že táto zmena by mohla zastabilizovať sestry a pôrodné asistentky, aby neodchádzali z ústavných zdravotníckych zariadení a mohla by motivovať aj skupinu slovenských sestier, ktoré pracujú v zahraničí, a ktoré by sa vrátili naspäť domov a tiež mladé sestry, ktoré odchádzajú do zahraničia,” dodalo OĽaNO.

    “Ak nepristúpime na reálne, dlhodobé a strategické zmeny v zdravotníctve, ktoré sa budú dotýkať ľudských zdrojov a nielen investícií do materiálovo-technického zabezpečenia budov zdravotníckych zariadení, môže dôjsť k naplneniu takého scenára, že sa nebude mať kto postarať o našich pacientov,” uviedla Červeňáková.

    Podľa opozičnej poslankyne síce zamestnávatelia “deklarujú, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti je zabezpečené”, no Červeňáková sa pýta “dokedy” a “za akých podmienok”. “V súčasnosti podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) pracuje v zdravotníctve 31.000 zdravotných sestier. Sestier, ktoré majú 50 rokov a viac, je jedna tretina,” uviedla. Pripomenula, že sestier vo veku medzi 50 až 60 rokov je 8500 a vo veku nad 60 rokov je 2250. “To znamená, že o desať rokov nám odíde dokopy 10.750 sestier a o štyri roky nám odíde 6000 sestier 55-ročných a starších,” zhodnotila.

    Šéfka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová vyzvala všetkých poslancov, bez ohľadu na to, do ktorého klubu patria, aby si uvedomili, čo v budúcnosti prinesie neriešenie tejto problematiky. Návrh vníma pozitívne aj Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA). “Ak sa zvyšuje mzda v iných odvetviach, zaslúžia si lepšie ohodnotenie zvlášť tí, ktorí sa starajú o zdravie a životy občanov SR. A nebudú musieť od pacientov odchádzať do zahraničia či za montážny pás,” povedala Monika Kavecká, predsedníčka OZ SaPA.

    Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) uviedla, že o zvýšení platu pre sestry a pôrodné asistentky sa už rokovalo. “Ja si plne uvedomujem, že treba niečo robiť s platmi sestier, ale aj iných zdravotníckych pracovníkov, čiže sa nám to javí tak, že by sme v priebehu dvoch rokov zvýšili plat o desať percent sestrám aj zdravotníckym pracovníkom,” zhrnula.

    Ministerstvo podľa Kalavskej “aktívne rokuje s MF SR o navýšení tarifných miezd nelekárskych povolaní.” Nedostatok sestier nie je len problémom Slovenska, ale aj iných krajín Európy. Rezort zdravotníctva preto rokoval s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny o tom, aby sa zjednodušil prístup sestier zo zahraničia na slovenský trh. “Do praxe sme uviedli mnohé opatrenia, ktoré prispejú k zlepšeniu pracovných podmienok sestier vo všetkých zdravotníckych zariadeniach,” uzatvorila šéfka zdravotníckeho rezortu.

    - Reklama -