“Vynikajúcim príkladom pre možnú spoluprácu sú samohybné kanónové húfnice, ZUZANA 2, ktoré sú špičkovým produktom slovenského obranného priemyslu, ale zároveň základom ich podvozku je vozidlo TATRA, čo znamená, že by o ne mohla mať záujem aj Česká republika,” uviedol Gajdoš.
Rezort obrany informoval, že v rámci rokovania sa ministri venovali aj otázkam Stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ tzv. PESCO, v rámci ktorej je Slovenská republika lídrom projektu nepriamej palebnej podpory “EuroArtillery” Podľa Gajdoša môžeme partnerom ponúknuť kvalitný produkt slovenského obranného priemyslu s tým, že Slovensko má dlhodobú tradíciu vo vývoji a výrobe delostreleckých systémov. ” prípade členských štátov EÚ a krajín NATO ide o jednu z nedostatkových spôsobilostí, preto je možnosť spolupráce v tejto oblasti naozaj významná,”doplnil.
Okrem toho prediskutovali ministri aj možnosti spolupráce v rámci spoločného výcviku, ďalšej spolupráce krajín V4, ktorej aktuálne Slovensko predsedá, ale aj obstaranie vozidiel 8×8 a 4×4, ktorými sa bude zaoberať slovenská vláda. Podľa rezortu obrany budú ohľadom ďalších možností spolupráce rokovať ešte odborné tímy zo sekcií vyzbrojovania z oboch krajín.
Medzinárodný strojársky veľtrh v Brne sa koná pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a 25. výročia vzniku Slovenskej republiky. Cieľom veľtrhu má byť poukázanie na vývoj a spoločnú česko-slovenskú priemyselnú históriu. Slovenská republika je tento rok partnerskou krajinou podujatia.