Trump sa k záležitosti vyjadril po tom, ako sa zúčastnil na predvolebnom mítingu v štáte Nevada. Jeho poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton sa ešte v sobotu vydá na cestu do Ruska, Azerbajdžanu, Arménska a Gruzínska.
“Vypovieme túto dohodu a potom budeme vyvíjať (takéto) zbrane,” pokiaľ Rusko a Čína nebudú súhlasiť s novým dohovorom, citovala Trumpa agentúra AP. Šéf Bieleho domu bližšie detaily o obvineniach z porušovania zmluvy voči Rusku neposkytol.
Dôležitá bilaterálna dohoda o obmedzení zbrojenia, ktorú 8. decembra 1987 podpísali sovietsky vodca Michail Gorbačov a vtedajší americký prezident Ronald Reagan, zakazuje obom stranám okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú stredný dolet a sú odpaľované z pevniny.
Americký minister obrany Jim Mattis už začiatkom októbra uviedol, že vláda USA zvažuje diplomatické a vojenské možnosti v reakcii na konanie Ruska, ktoré podľa Washingtonu rozmiestňuje rakety schopné niesť jadrovú hlavicu v rozpore s dohodou INF.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu ešte v júli vyjadril presvedčenie, že Washington sa chystá odstúpiť od INF. Podľa jeho slov sú však americké obvinenia voči Rusku nepodložené a predmetnú zmluvu porušujú naopak Spojené štáty tým, že rozmiestňujú v Európe odpaľovacie zariadenia na rakety s plochou dráhou letu, v ktorých dosahu je “takmer celá európska časť Ruska”.