“Veríme, že tieto prípady budú rýchlo doriešené, a že príslušné štátne orgány budú schopné identifikovať tých, ktorí riadili korupciu alebo z nej mali prospech,” uvádzajú veľvyslanectvá v spoločnom stanovisku. Navrhované zlepšenia ochrany oznamovateľov korupcie a whistleblowerov a snaha splnomocniť nezávislý úrad, ktorý bude túto ochranu realizovať, označili ako významné a pozitívne kroky.
Prieskumy verejnej mienky však ukazujú, že dôvera Slovákov v štátne inštitúcie je stále nízka. Podľa zástupcov veľvyslanectiev preto niektorí potenciálni whistlebloweri nebudú riskovať oznamovanie korupcie, pretože nemajú dôveru, že príslušné štátne orgány budú adekvátne odpovedať a ochránia ich.
Veľvyslanectvá Kanady, Spojeného kráľovstva a USA stanovisko vydali pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti korupcii, ktorý je 9. decembra. “Včasné a nezávislé vyšetrovanie, stíhanie a odsúdenie v prípadoch korupcie vysokopostavených štátnych úradníkov môže posilniť dôveru verejnosti v štátne inštitúcie a demokratickú vládu,” myslia si.
Ďalej apelujú na transparentnú sútaž v procesoch verejného obstarávania, ktorá poskytne najlepšie produkty za najlepšie ceny a dôslednú implementáciu prísnych etických a profesionálnych štandardov u sudcov, prokurátorov a štátnych úradníkov, ktoré tiež prispievajú k zvyšovaniu dôvery verejnosti.
“Žiadna krajina nie je voči korupcii imúnna,” uviedli veľvyslanectvá. Stavajúc na skúsenostiach pri zápase s touto výzvou v ich domovských krajinách, sú podľa ich slov pripravení pracovať spoločne so slovenskou vládou a obyvateľmi krajiny v globálnom boji proti korupcii.