Zároveň si Danko myslí, že okolo demisie vznikla nejasná ústavnoprávna situácia a minister by mal byť menovaný nanovo. Lajčák v piatok oznámil, že sa rozhodol zostať ministrom. Ministra sa chce šéf parlamentu pýtať na tvorbu medzinárodných zmlúv v kontexte rizika umiestnenia zahraničných armád na území Slovenska. “Druhé je vyjasnenie pozície Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR vo vzťahu k arménskej genocíde, ďalej zriadenie kultúrneho centra v Jeruzaleme a takisto aj konanie zástupcov štátu v zahraničných inštitúciách a relevantnosť ich rozhodnutí vo vzťahu k SR,” doplnil Danko.
Lajčák podal demisiu minulý týždeň pre situáciu okolo Globálneho paktu OSN o migrácii a rokovania v Marrákeši. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) s rezignáciou nesúhlasil, požiadal prezidenta Andreja Kisku, aby ju neprijal. Hlava štátu si na rozhodnutie vzala čas. Lajčák následne v piatok oznámil, že sa rozhodol zostať vo funkcii a v najbližšom čase podnikne potrebné kroky. Presvedčili ho garancie premiéra Pellegriniho a predsedu Smeru-SD Roberta Fica v oblasti zahraničnej politiky Slovenska. “Garancie, že programové vyhlásenie vlády platí a že nebudú prijímané ani akceptované kroky, ktoré by spochybňovali základné piliere našej zahraničnej politiky, za výkon ktorej zodpovedám ako minister. Tieto garancie prijímam s plnou vážnosťou. Iba za týchto podmienok má pre mňa zmysel pokračovať,” uviedol Lajčák.
Prezident Kiska by mal podľa informácií TASR zobrať na vedomie rozhodnutie ministra Lajčáka o späťvzatí demisie. Rozhodnutie má dať hlave štátu písomne. Šéf diplomacie sa má poobede vrátiť na Slovensko z Milána, kde preberal predsedníctvo SR v OBSE.