“To je tak vážne rozhodnutie, že by malo byť sprevádzané veľkou diskusiou a širokým spoločenským konsenzom. Aby to nebolo riešenie, ktoré potom nasledujúca vláda, ktorá bude mať úplne iný názor, zruší,” uviedol. Ak sa má povinná vojenčina zaviesť, musí to byť podľa neho výsledkom celospoločenskej dohody a zhody.
Premiér ozrejmil, že v súčasnosti je na Slovensku niekoľko generácií, ktoré základnú vojenskú prípravu neabsolvovali. “V prípade potreby je tu problém, či by bola ochotná mladá generácia nejakým spôsobom sa zúčastniť na akciách alebo aktivitách na obranu SR,” tvrdí. Ak by aj prejavila ochotu, je podľa neho otázne, či by toho bola schopná.
Šéf rezortu financií Peter Kažimír (Smer-SD) si myslí, že prípadné zavedenie povinnej vojenčiny bude zodpovedať vývoju bezpečnostnej situácie v Európe a vo svete. Čo sa týka povolania profesionálneho vojaka, Kažimír tvrdí, že rozpočet rezortu obrany ponúka priestor na vytvorenie vhodných podmienok na zatraktívnenie vojenského povolania.
Minister Gajdoš pre TASR pripustil zavedenie povinnej vojenskej služby, ak by v budúcnosti vznikla potreba doplniť Ozbrojené sily SR a bolo by to nevyhnutné z hľadiska obrany krajiny. Vyžadovalo by si to však podľa neho celospoločenskú diskusiu a nemalé investície do zabezpečenia infraštruktúry. Opozičné strany SaS a OĽaNO diskusiu o povinnej vojenskej službe odmietajú.